سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۳ مهر ۱۴۰۰

گیاه ساکولنت و کاکتوس - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

گیاه ساکولنت و کاکتوس

برنامه خونه آفتابی

روزهای یکشنبه ،سه شنبه ،پنج شنبه ساعت 10:45 از شبکه آبادان

پرورش ساکولنت ها آسونه، به آبیاری حساس نیستن و در مجموع مقاوم هستن و به خاطر همینه که همه جا دیده میشن. از طرفی تکثیرشونم سادست. ساکولنت ها برای نگهداری در گلدان خیلی خوبن. تا چندسال هم می‌تونن توی یه گلدان رشد کنن فقط یادمون باشه حتما حتما چندتا سوراخ زیر گلدان ها ایجاد کنیم تا اضافه ی آب بتونه از زیر گلدان خارج بشه و ریشه ها هم فاسد نشن.

پرورش ساکولنت ها آسونه، به آبیاری حساس نیستن و در مجموع مقاوم هستن و به خاطر همینه که همه جا دیده میشن. از طرفی تکثیرشونم سادست. ساکولنت ها برای نگهداری در گلدان خیلی خوبن. تا چندسال هم می‌تونن توی یه گلدان رشد کنن فقط یادمون باشه حتما حتما چندتا سوراخ زیر گلدان ها ایجاد کنیم تا اضافه ی آب بتونه از زیر گلدان خارج بشه و ریشه ها هم فاسد نشن. جالبه که ساکولنت ها جزو گیاهان آپارتمانی نیستن اما نگهداریشون کار سختی نیست. با این حال بهتره توی انتخابشون دقت کنیم و ساکولنت هایی که نیاز به نور کمتری دارند رو انتخاب کنیم.

 ساکولنت در گلدان

معرفی کاکتوس

کاکتوس ها در زبان فارسی به خاطر شکل ساقه ای که دارن به نام هایی مثل: گل مار، زبان مادر شوهر، و ... معروف هستن. زادگاه کاکتوس ها قاره‎ی آمریکا است و پس از ارکیده ها، بزرگترین تیره گیاهان رو ساختن. کاکتوس از واژه ی یونانی "kaktos" به معنای گیاه خاردار یا سوزش‌دار گرفته شده است.

همه ی این گیاه ها داری شیره هستن و به همین دلیل مقدار فراوانی رطوبت رو توی خودشون نگه می‌دارن. تفاوت بزرگ کاکتوس ها از سایر گیاهان به سبب توانایی و استواری شگفت‌انگیزشون در برابر دگرگونی ها و شرایط سخت و نامساعد طبیعیه، چون که این گیاهان در نامناسب‌ترین و دشوارترین شرایط رشد کردن و برای بقای نسل و زندگی، از خودشون پایداری نشون دادن و شکل های مختلفی به خودشون گرفتن.

کاکتوس ها حتی از یه ذره رطوبت هم بیشترین استفاده رو می‌کنن و زمان زیادی رو با کمترین مقدار آب و مواد غذایی زنده می‌مونن بدون اینکه یه ذره از زیبایی خودشونو از دست بدن.

ساکولنت گلدان

کاکتوس یا ساکولنت

 

میگن که هر کاکتوسی ساکولنت هست اما هر ساکولنتی کاکتوس نیست. به زبون ریاضی میشه بگیم کاکتوس ها زیرمجموعه ای از ساکولنت ها هستن. به هر گیاهی که اندام های گوشتی، سفت و ذخیره کننده ی آب داشته باشد ساکولنت میگن. چیزی که کاکتوس ها رو از سایر گیاه های گوشتی (ساکولنت succulent) جدا می‌کنه، دسته تارهای آرئول روی ساقشونه که در بیشتر کاکتوس ها به روشنی دیده می‌شه. می‌دونستین کاکتوس ها برگ ندارن؟ واسه همین کار اصلی برگ یعنی فتوسنتز و غذاسازی، تعریق و تعرق رو با ساقه های خودشون که بندبند نیمه گوشتی هستن انجام می‌دن.

خار ها یکی از ویژگی های شناخته شده کاکتوس ها محسوب می‌شن که در رنگ های مختلف مسئولیت حفاظت گیاه رو به عهده دارن. خار ها باعث جذب رطوبت هوا در طول شب و هدایت آب در آوند های گیاه و از آنجا به ریشه‌ها و کم شدن تبخیر آب میشن. تازه خار ها باعث زیبایی و جذابیت کاکتوس ها هم می‌شن. البته همه ی کاکتوس ها هم خاردار نیستند، در حدی که توی کشورهای آمریکای جنوبی، الجزایر و تونس ازشون به عنوان علوفه ی حیوانات هم استفاده می‌کنند.

چند نکته درباره شرایط نگهداری کاکتوس و ساکولنت

گیاهان گوشتی مثل کاکتوس‌ها به شدت نور نسبتا زیادی احتیاج دارن و محل کشت یا نگهداری اونا باید آفتابگیر باشه. هرچند بیشتر ساکولنت ها نیاز زیادی به نور خورشید دارن باز هم مراقب باشین که برگ هاشون دچار سوختگی نشن.

گلدان های شیشه ای برای نگهداری طولانی مدت از ساکولنت ها و کاکتوس ها مناسب نیستن. بهترین جایی که میشه از یه گلدان ساکولنت یا کاکتوس نگهداری کرد کنار پنجره ی جنوبی خونه است، تا هم نور مناسب به گیاه برسه هم سرما و گرمای فصل رو حس کنه.

ساکولنت ها در گلدان

بهتره گلدان کاکتوس یا ساکولنت رو با خاک سبک شنی پر کنیم تا بهتر رشد کنن. اگر کاکتوس ها رو مستقیم در گلدان می‌کاریم لازمه که برای بهبود زهکشی از چندلایه سنگریزه یا تکه های سفالی استفاده کنیم.

برای بهتر شدن رشد کاکتوس ها، می‌شه گلدان هایی که توشون کاکتوس کاشتیم رو توی گلدان های بزرگتر که سنگریزه دارن بذاریم. بیشتر ساکولنت ها و کاکتوس ها رشد بهتری در دمای 15 تا 35 درجه دارن.

گیاهان آپارتمانی از نظر نیاز به آب به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1. به آب زیاد نیاز دارن و باید خاک گلدان همیشه مرطوب باشه. مثلا: نخل مرداب - پامچال – هورتانسیا 2. به آب کمتری نیاز دارن و خاک باید نسبتا مرطوب باشه و فقط برای مدت کوتاهی می‌تونه خشک بمونه. مثلا: پتوس – فیلودندرون – نخل مرداب 3. به خشکی مقاوم اند و آبیاری اونا بعد از خشک شدن کامل خاک انجام میشه. مثلا: گیاهان گوشتی – کاکتوس ها – سانسوریا

گلدان کاکتوس

***میزان آبی که به هر گلدان داده می‌شه باید به اندازه ای باشد که خاک گلدان را کاملا خیس کنه ولی از زهکش خارج نشه، چون که باعث خارج شدن مواد غذایی از خاک می‌شه و گیاه دچار کمبود می‌شه.

آبیاری کاکتوس و ساکولنت

یکی از عوامل بسیار مهم در پرورش گیاهان آپارتمانی آبیاری اوناست و معمولا علت عدم شادابی گیاه به بی اطلاعی ما از نیاز آبی گیاه برمیگرده. اکثر گیاهان آپارتمانی قبل از اینکه بخاطر تشنگی از بین برن از آبیاری زیاد رنج می‌برن.

میزان و دفعات آبیاری به نوع و سن گیاه، خاک، دما و رطوبت محیط، محل گلدان و نور بستگی داره. به طور مثال خاک سبک و شن و خاکبرگ به دفعات بیشتری آبیاری نیاز دارد.

زمان آبیاری را می‌شه از روی رنگ خاک و لمس آن تشخیص داد. یه راه عامیانه استفاده از انگشت یا مداد برای لمس خاک و آبیاری متناسب با میزان چسبندگی خاک و رطوبت فعلی خاک گلدان است.

آبیاری کاکتوس یا ساکولنت به میزان قابل توجهی کمتر از بقیه ی گیاهان است. مخصوصا در زمستان، آبیاری حتی به ماهی یکبار هم ممکنه کاهش پیدا کنه. البته نیازشون به آب در دوران رشد معمولا بیشتر می‌شه. یادمون باشه که خاک گلدان های گلی سریعتر از گلدان های پلاستیکی و یا لعابی خشک می‌شه، گلدان های کوچکتر هم بیشتر از گلدان های بزرگتر نیاز به آبیاری دارن.

گلدان ساکولنت

آبیاری کاکتوس و ساکولنت

به تاخیر افتادن زمان آبیاری مشکل چندانی برای کاکتوس ها و ساکولنت ها پیش نمیاره ولی آبیاری بیش از اندازه باعث پوسیدگی گیاه می‌شه. در ضمن آب مورد نیاز آبیاری باید بدون املاحی مثل گچ و کلسیم باشه. در مناطقی که دارای آب سنگین (پر املاح) هستند، اگه آبیاری رو به صورت مه پاش (اسپری) انجام بدیم، رنگ طبیعی کاکتوس ها تغییر می‌کنه و یه لایه ی کدر روشون می‌شینه.

اگر ساکولنت بیش از حد آبیاری بشه اولش برگ ها چاق و چله می‌شن و بعد آروم آروم این تپل شدن برگ ها بیش از حد میشه و در نهایت ریشه اونا دچار پوسیدگی میشه و برگ ها هم نرم و رنگ پریده میشن.

بیماری های کاکتوس یا ساکولنت

رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون؟ اگه ظاهر ساکولنت شما خوب و مناسب نیست اول آبیاریش رو کم کنین، ببینین گیاه چه واکنشی نشون میده. وقتی ریشه ها از رطوبت زیاد خاک می‌میرن گیاه خودشو یه طوری نشون میده که انگار آب می‌خواد. مثلا برگاش چروک میشن یا شل و گیاه رشد جدیدی نداره. اینا ممکنه نشانه های فساد ریشه باشه. در حقیقت گیاه به آب احتیاج دارد (بخاطر اینکه برگ هاش چروک شدن) ولی ریشه ی زنده ای نداره که بتونه آب رو جذب کنه و به برگ ها برسونه.

در این شرایط (البته با توجه به اینکه چه فصلیه) می‌تونین گیاه رو از گلدان دربیارید و سلامت ریشه ها را بررسی کنین. اگه ریشه ها زنده بودن و خاک هم خشکه خب معلومه که گیاه آب می‌خواد و گیاه باید بعد از آبیاری واکنش بده ولی اگر ریشه ها مرده اند ( قهوه ای و پوسیده شدن) و خاک هم خیسه گیاه شما حالش خوب نیست...

تو این شرایط اگه ریشه های پوسیده و مرده رو از گیاه جدا کنین و گیاه رو توی خاک خشک بکارید، شاید گیاه خودشو ترمیم کنه؛ البته بستگی به عمق پوسیدگی هم داره و شاید نتونه خودش رو ترمیم کنه

کاکتوس و ساکولنت در گلدان.

ترمیم پوسیدگی

اگه پوسیدگی به ساقه ساکولنت شما رسیده، می‌تونین اون قسمت که پوسیده رو با یه چاقوی تیز که قبلا آغشته به الکل شده جدا کنین تا به بافت سالم برسید. حالا گیاه سالم رو بذارید جایی که نور روشن داشته باشه و نه نور مستقیم. 

گیاه شما الان زخمیه، بهش اجازه بدین تا زخم هاش خوب بشن. بعد برای ریشه‌زایی لازمه که گلدان گیاه رو عوض کنین. حواستون باشه همه ی مواد آلوده ای که توی خاک گلدان قبلی هستند رو دور بریزید، کف گلدان را با سنگریزه پر کنید تا زهکش گلدان خوب بشه و بعد با خاک مناسب که توضیحش توی همین متن هست پرش کنین.

اما خب گاهی وقتا هم پیش میاد عمق پوسیدگی خیلی زیاده و اینجاست که مجبورین قید گیاهتون رو بزنید و بندازیدش دور چون دیگه توان ترمیم خودش رو نداره و نوش دارویید و متاسفانه دیر آمدید...

تعویض گلدان

گلدان های کاکتوس

گاهی به خاطر اینکه خاک گلدان ضعیف و فقیر می‌شه و یا اینکه ممکنه ریشه تمام فضای گلدان رو پر کرده‌باشه مجبور می‌شیم گلدان را تعویض کنیم. برای اینکه ریشه کمتر آسیب ببینه، بهتره گلدان رو برعکس کنیم و به ته گلدان ضربه بزنیم. اینجوری می‌تونیم گیاه را با خاک اطراف ریشه به صورت قالبی از گلدان قدیمی خودمون خارج کنیم و بعد در گلدان جدید و بزرگتر بذاریمش و اطرافش رو با خاک پر کنیم.

بهترین موقع برای تعویض گلدان اواخر فصل استراحت گیاه یعنی اوائل بهاره. قطر گلدان جدیدمون باید حداقل سه سانتی متر از گلدان قبلی بیشتر باشه.

استفاده از نور مصنوعی

اگه نور طبیعی در محیط محدود باشه یا به میزان کافی موجود نباشه می‌شه با بهره‌گیری از نور مصنوعی، کاکتوس‌هایی سالم و زیبا پرورش بدیم. باید یادمون بمونه که چراغ های مهتابی به خودی خود معجزه نمی‌کنن، بلکه در این حالت، گیاهان به مراقبتی خیلی بیشتر از زمانی که کنار پنجره و روبروی نور خورشید هستن نیاز دارن.

چراغ های مهتابی مسطح، می‌تونن نور کافی رو برای رشد گیاه فراهم کنن. یکی از نکته های مهم موقع نوردهی به کاکتوس ها پخش یکنواخت نوره.

نور در مرکز لوله های چراغ مهتابی از جاهای دیگه قوی تره و اگه از چند چراغ مهتابی که ردیفی کنار هم قرارگرفتن استفاده کنیم، برای رشد گیاه مناسب تر هستن.

واقعیتش نور لامپ مهتابی واسه کاکتوس سودمند نیس اما باید تا جایی که می‌شه و حرارتش گیاه رو اذیت نمی‌کنه لامپ رو نزدیک به گیاه بذاریم. یادتون باشه هر رشد تازه ای توی کاکتوس، اگه ناهنجار شروع بشه، نشانه ی اینه که نور بیش از اندازه دریافت می‌کنن و هر وقت گیاه ناتوان و ضعیف بشه یعنی از نظر نوردهی به نور بیشتری نیاز داره.

گلدان های ساکولنت

شیوه های تکثیر و ازدیاد کاکتوس ها

تکثیر کاکتوس ها به روش های: قلمه، پاجوش، بذر و پیوند زدن انجام می‌شه.

گلدان ساکولنت و یا کاکتوس

قلمه زدن

بیشتر گونه های کاکتوس رو میشه با روش قلمه زدن در بهار و تابستان تکثیر کرد. قلمه رو معمولا از سر ساقه یا بخشی از ساقه انتخاب می‌کنن. اول میایم یه اندام کاکتوس رو جدا می‌کنیم و در سایه و جریان هوا میذاریمش. بعد اون اندام رو توی ماسه و خاکبرگ پوسیده که لایه های زیرش کود و ماسه باشه، قلمه می‌زنیم. پس از مدتی قلمه ها ریشه‌دار و تبدیل به یه گیاه تازه و کامل میشن.

برای گرفتن قلمه از ساقه هم، ساقه های گوشتی را به اندازه های کوچکتر تقسیم می‌کنیم. بعد سر شاخه ها رو با یه نشونه مشخص می‌کنیم تا موقع کاشت، اونا رو وارونه نکاریم. بعد اونا رو برای یه هفته در محیط سایه می‌ذاریم تا خشک بشن. حالا ته هر قلمه رو فرو می‌کنیم توی خاک تا بعد از ریشه‌دار شدن قلمه‌ها، یه گیاه جدید داشته باشیم.

پاجوش

با جدا کردن کاکتوس های کوچکی که در بخش های زیرین گیاهان بزرگتر به وجود میان، و کاشتن اونا در مخلوط خاک ماسه‎ای مرطوب در سایه، اونا به خوبی ریشه‌دار میشن و هریک از گیاهان کوچک تبدیل به یه کاکتوس بزرگتر میشن.

پیوند زدن

بهترین وقت پیوند زدن از اواخر بهار تا اخر تابستان، یعنی موقع رشد گیاهه. در این زمان گیاهان قوی‎ترن و شیره ی کافی برای انجام پیوند و اتصال در همه ی قسمتها هستن. بعد از عمل، پیوند هم ظرف چند ماه رشد آغاز میشه و به گل می‌نشینند.

ساده ترین راه پیوند کاکتوس ها اینه که پیوندک رو در چند سانتی متری جوانه انتهایی ساقه یا شاخه ها به طور افقی ببریم. بعد سر پایه رو هم با تیغ یا یه چاقوی تیز، به همون روش قطع کنیم و اونا رو به آسونی روی هم سوار کنیم. حالا با فشار ملایم با سر انگشت روی پیوندک سعی می‌کنیم تا حباب های ریز هوا که احتمالا بین برش های پیوندک ایجاد شدن از بین برن و اتصال دو برش پایه و پیوند رو کامل کنیم.پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

سینمایی چشمهای آبی زهرا
سینمایی چشمهای آبی زهرا
یکی از مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی که فرزندی با ناهنجاری‌های ظاهری و ژنتیکی بسیار دارد؛ برای جابه‌جایی اعضای بدن فرزندش تلاش می‌کند. او گروهی را مأمور کرده تا به بهانه شیوع نوعی بیماری چشمی و معاینه کودکانِ اردوگاه‌های فلسطینیان، فرد مناسبی را...
سینمایی زن خوب، مرد خوب
سینمایی زن خوب، مرد خوب
داستان این تله‌فیلم در خصوص دو باجناق است که برای یک روز تعطیل به خارج از شهر رفته و طی این روز یک حادثه عجیب باعث به سرقت رفتن نهار می شود و آنها مجبور می‌شوند از غذای دیگری استفاده کنند که این غذا باعث تغییرات عجیب غریب در رفتار همسران آنها می‌شود...
مستند مسابقه ی فرمانده
مستند مسابقه ی فرمانده
زمان پخش 21:18 مدت پخش 42:31
سریال مریم مقدس
سریال مریم مقدس
مریم مقدس نام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی است. این فیلم محصول سال ۱۳۷۹ می‌باشد.