سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

کروتون یا کرچک هندی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کروتون یا کرچک هندی

نام فارسی: کروتون یا کرچک هندی
نام انگلیسی:croton
نام عملی:Codiaeum variegatum

یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است که رطوبت زیادی نیاز دارد و بهتر است بصورت کپه ای و مخلوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره گیرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباس. اگر چه نیاز شدیدی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نشود. زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به طور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرقهای اساسی دارد لکه های صورتی، نارنجی، قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره زیبایی به برگها بخشیده است. برگهای جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در آنها به وجود می آید.

نور: به نور شدید احتیاج دارد ولی نباید گلدانهای زیر دوسال را زیر نور مستقیم خورشید قرار داد. سایه ها رنگ ها را از بین می برد، حتی المکان از جابه جایی گلدان خودداری گردد.

دما: سعی گردد در درجه حرارت ثابت نگه داشته شود در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و به طور معمول ۲۰ درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.

آبیاری: اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود ۲تا۳ بار آبیاری در تابستان و ۴ روز یکبار در زمستان کافیست، البته در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می شود. جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار داده و حد فاصل بین دو گلدان را با خزه مرطوب پر کنید. قرار دادن تعدادی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.

رطوبت: در تابش مستقیم آفتاب غبار پاشی نکنید. در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه و در زمستان هفته ای یکبار به غبار پاشی نیاز دارد

تغذیه: در فصلهای رشد(بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.

خاک مناسب:بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است. کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.

تکثیر: انتخاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوایی ساقه ها در بهار یا پاییز.