سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰

پرورش گل و گیاه (نخل پروانه ای) - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

پرورش گل و گیاه (نخل پروانه ای)

نخل پروانه ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن

نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن

نخل پروانه ای که به نخل اریکا نیز معروف است، با نامهای علمی Chrysalidocarpus Lutescens، Areca Lutescens و  Dypsis Lutescensشناخته می شود. این نخل از جمله گیاهان خانواده اریکاسه می باشد و زیستگاه اصلی آن به مناطق گرمسیر ماداگاسکار برمی گردد. این نخل یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود که نسبت به شرایط محیطی، بسیار سازگار و مقاوم است. نخل اریکا شباهت زیادی به برخی از گیاهان خانواده خود مانند نخلهای شامادورا و کنتیا دارد.

مشخصات ظاهری نخل پروانه‌ای

از مشخصات ظاهری نخل پروانه می توان به برگ های باریک، کشیده و سبز رنگ که دارای دو تن رنگ سبز تیره و سبز و زرد است، اشاره کرد. اما برگ های این نخل نسبت به نخلهای شامادورا و کنتیا، حجیم تر و کشیده تر هستند. گیاه اریکا در صورت مهیا بودن شرایط رشد، ممکن است تا ارتفاع 6 متری نیز رشد کند. نخل اریکا دارای چندین ساقه است که از 80 الی 100 عدد پوسته تشکیل می شود. ساقه اصلی این گیاه از زیر پوسته های آن رشد می کند. بر روی هر جوانه بزرگ، تقریباً 6 الی 8 عدد برگ می روید. شرایط نگهداری از نخل پروانه بسیار سخت تر از سایر نخل ها است.

نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن
نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا

این گیاه برای رشد به مکانی پر نور، هوای نسبتاً گرم و آبیاری زیاد احتیاج دارد. رشد نخل اریکا بسیار زیاد است و می توان این گیاه را به راحتی در داخل خانه یا آپارتمان نگهداری کرد. از ویژگی های جالب توجه این گیاه، برخورداری از خاصیت تصفیه کنندگی هوا است. این نخل می تواند ذرات مضر و آلودگی های موجود در هوا مانند ذرات سنگین تولوئن و هیدروکربن های مضر را جذب و هوا را تصفیه کند. علاوه بر این، برگ های این گیاه توانایی تبخیر آب و تولید رطوبت دارند. به همین دلیل نگهداری از این گیاه، سبب تصفیه هوا و مرطوب شدن آن می شود. در گلشو شرایط نگهداری و تکثیر نخل پروانه ای را مطالعه کنید.

شرایط نگهداری نخل پروانه

همان طور که اشاره شد، این نخل برای رشد نیاز به شرایط ویژه ‌ای دارد. در صورت مهیا بودن این شرایط، گیاه رشد بسیار خوبی خواهد داشت.

خاک مناسب نخل پروانه

مناسب ترین خاک برای رویش این گیاه، خاکی با زهکشی بسیار بالا و سبک است. به همین دلیل، می توانید از خاکی با ترکیبی از شن، پیت ماس، خاک برگ و خاک باغچه استفاده کنید. با ترکیب این خاک ها، می توانید بستری مناسب برای کشت و رویش این گیاه فراهم آورید. توجه داشته باشید که زهکش مناسب یکی از فاکتورهای اساسی برای خاک این گیاه است. همچنین خاک این گیاه باید دارای pH در محدوده 6 و اسیدی باشد. برای اسیدی کردن خاک آن، می توانید مقداری تفاله چایی به آن اضافه کنید. برای تنظیم pH، در صورت اسیدی تر شدن خاک، مقداری پوسته تخم مرغ به آن اضافه کنید. این کار باعث افزایش میزان قلیاییت خاک می شود.

آبیاری گیاه نخل پروانه

این گیاه در زمان رشد به آبیاری زیاد و منظم احتیاج دارد. اما در فصل زمستان، با کاهش رشد گیاه، میزان آبیاری نیز کاهش می یابد. زمانی که ارتفاع این گیاه به 1.8 متر می رسد، آب زیادی را از طریق برگ های خود تبخیر می کند. این مقدار در طول شبانه روز، در حدود 1 لیتر است. بنابراین، به آب فراوان احتیاج دارد. برای آبیاری نخل گیاه اریکا از آبی که به مدت یک یا دو روز مانده، استفاده کنید. زیرا این گیاه نسبت به املاح موجود در آب بسیار حساس است. نمک و املاح موجود در آب، می تواند باعث ایجاد لکه های نقطه ای سیاه بر روی برگها شود.

نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن
آبیاری نخل پروانه‌ای

بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که سطح خاک خشک شده باشد. در این هنگام نخل را با مقداری آب جوشیده شده و سرد شده آبیاری کنید. توجه داشته باشید که آبیاری کم باعث سوخته شدن نوک برگ ها می شود. همچنین تشنگی این گیاه باعث بی حال شدن و افتادن برگسار آن می شود. در این شرایط لازم است سریعا گیاه را آبیاری کنید. با آبیاری مجدد، برگ ها سریعاً شاداب می‌شوند. علاوه بر این، خیس و غرقابی شدن خاک باعث از بین رفتن ریشه ها می شود.

نور مناسب  نخل پروانه

نخل اریکا برای رشد به مکانی پر نور با نور غیر مستقیم آفتاب احتیاج دارد. در صورت نگهداری این گیاه در مکان هایی با نور مستقیم آفتاب، ممکن است حاشیه برگ های آن آسیب دیده و بسوزد. همچنین کمبود نور نیز باعث رنگ پریدگی و ریزش برگسار گیاه می شود. به همین دلیل بهترین مکان برای نگهداری از این نخل، در پشت پنجره آفتاب گیر است.

نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن
نخل پروانه‌ای

دما

گیاه نخل پروانه از گیاهان روینده در مناطق گرمسیر است. به همین دلیل برای رشد به دمای بالا احتیاج دارد. بهترین دما برای رشد این گیاه، 15 تا 30 درجه سانتی گراد است. این نخل می تواند دماهای پایین را نیز برای مدت کوتاهی تحمل کند. اما پس از گذشت مدت زمان نسبتا طولانی، ممکن است برگ های آن سیاه شوند و گیاه از بین برود. علاوه بر این، نگهداری این گیاه در دماهای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد، نیاز گیاه به آب را بیشتر می کند. اما گرم شدن بیش از حد محیط نیز، باعث زرد شدن برگ ها و سوختن نوک آن ها می شود.

کوددهی و تغذیه گیاه نخل پروانه

برای کوددهی و تغذیه این گیاه، از کودهای محلول و مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید. اما بهتر است کوددهی را با غلظتی برابر نصف غلظت توصیه شده شروع کنید. زیرا کود دهی بیش از حد و شور شدن خاک، باعث افزایش نامناسب املاح در خاک می شود. این امر سبب آسیب دیدن برگها و سوختگی حاشیه برگ ها و نوک آن ها می شود. علاوه بر این، کود دهی بیش از حد باعث از بین رفتن ریشه ها و در نتیجه خشک شدن گیاه می شود. برای تغذیه نخل پروانه، آن را در فصل رشد، یک یا دو بار با کودهای مایع ضعیف، تغذیه کنید.

نخل پروانه ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن
کود دهی نخل اریکا

تعویض گلدان نخل پروانه

رشد گیاه نخل اریکا بسیار سریع است و پس از مدتی دسته جداگانه از این گیاه در داخل گلدان شروع به رشد می کند. به همین دلیل لازم است یک سال در میان گلدان گیاه تعویض شود. توجه داشته باشید که اریکا در گلدانهای بزرگ رشد کندی دارد. به همین دلیل توصیه می شود که تا جایی که گلدان، گنجایش این گیاه را دارد، از تعویض آن خودداری شود. اما در صورتی که  گلدان برای رشد گیاه دیگر فضای خالی نداشته باشد، زمان تعویض گلدان فرا می رسد. برای این کار، به آرامی گیاه را از داخل  گلدان  خارج کنید. سپس آن را در گلدانی تنها با یک سایز بزرگتر از گلدان قبلی خود بکارید. اگر گلدان بسیار بزرگتر از حجم گیاه باشد، رشد آن با اختلال مواجه می شود.

گلدهی گیاه نخل پروانه

در صورتی که شرایط مناسب برای رشد نخل اریکا فراهم شود، این گیاه می تواند در اواخر بهار و اوایل تابستان تولید گل کند. این گیاه گلهایی به رنگ زرد روشن و با ظاهری باریک و کوچک در زیر برگ ها تولید می کند. پس از گذشت مدت زیادی، اگر نور آفتاب به مقدار کافی دریافت کند، شکوفه های آن تبدیل به میوه های سبز رنگ می شود. با گذشت زمان، رنگ میوه های این گیاه به زرد و نارنجی تغییر می کند. توجه داشته باشید که میوه های گیاه نخل اریکا خوراکی نیستند.

تکثیر نخل پروانه ای

گیاه نخل اریکا را می توان به دو روش گرفتن پاجوش و کاشت بذر تکثیر کرد.

نخل پروانه ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن
تکثیر نخل پروانه ای یا نخل اریکا

تکثیر از طریق پاجوش

برای این کار می توانید از اواخر فصل زمستان تا اوایل فصل بهار شروع به جدا کردن پاجوش از گیاه اصلی کنید. برای جدا کردن پاجوش ها، گیاه را از داخل گلدان خارج کنید. سپس پاجوش ها را از ریشه جدا کنید. پاجوش های جدا شده را در گلدانی با خاک مناسب بکارید. با تامین شرایط مورد نیاز برای رشد پاجوش ها، پس از گذشت چند روز، آنها شروع به ریشه زنی می کنند.

تکثیر از طریق کاشت بذر

بذرهای نخل پروانه پوشش بسیار ضخیمی دارند. به همین دلیل لازم است قبل از کاشت، این پوشش ضخیم جدا شود. سپس بذر ها را در داخل بستری با خاک مناسب بکارید. گلدان را در مکانی با دمای 26 تا 29 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. دماهای کمتر از 26 درجه سانتیگراد موجب دیرتر جوانه زدن بذر ها می شود. پس از گذشت مدتی، بذرها ریشه زده و جوانه ها سر از خاک بیرون می آورند.

آفات و بیماری های نخل پروانه

نخل اریکا نیز مانند سایر گیاهان، ممکن است دچار آفات و یا بیماری شود. حمله قارچ های مختلف ممکن است باعث بیماری پژمردگی در گیاه شوند. در این شرایط گیاه زرد و پژمرده می شود و در صورت عدم رسیدگی ممکن است از بین برود. یکی دیگر از انواع بیماری های گیاه، بلایت است. بلایت می تواند لکه های نامنظم با شکل های مختلف به رنگ کرم یا خاکستری با حاشیه قهوه ای رنگ، بر روی برگ ایجاد کند. برای جلوگیری از ابتلای این گیاه به بیماری بلایت، لازم است که شرایط محیطی مناسب برای گیاه ایجاد شود و بستر خاک ضد عفونی شود.

بیماری ها

نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا شرایط نگهداری و تکثیر، آفات و بیماری های آن
نخل پروانه‌ای یا نخل اریکا آفات و بیماری ها

در صورت ایجاد این بیماری، از سموم قارچ کش استفاده کنید. این گیاه همچنین ممکن است به بیماری لکه برگی قارچی مبتلا شود. لکه برگی قارچی شرایطی است که در آن زخم هایی به رنگ قهوه ای یا مشکی بر گیاه ایجاد می شود. این زخم ها توسط هاله ای زرد رنگ احاطه شده‌اند و تمام سطوح برگ ها را در بر می گیرند. به مرور زمان این زخم ها بزرگتر شده و در نهایت برگ را از بین می برند. نخل اریکا می تواند مورد حمله آفاتی مانند حشرات سپردار قرار گیرد. این حشرات به صورت لکه های قهوه ای به ساقه و برگهای گیاه حمله می کنند. این حشرات از شیره گیاه تغذیه می کنند و شدت حمله آنان باعث خشک و زرد شدن برگ ها می شود.پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

سینمایی چشمهای آبی زهرا
سینمایی چشمهای آبی زهرا
یکی از مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی که فرزندی با ناهنجاری‌های ظاهری و ژنتیکی بسیار دارد؛ برای جابه‌جایی اعضای بدن فرزندش تلاش می‌کند. او گروهی را مأمور کرده تا به بهانه شیوع نوعی بیماری چشمی و معاینه کودکانِ اردوگاه‌های فلسطینیان، فرد مناسبی را...
سینمایی زن خوب، مرد خوب
سینمایی زن خوب، مرد خوب
داستان این تله‌فیلم در خصوص دو باجناق است که برای یک روز تعطیل به خارج از شهر رفته و طی این روز یک حادثه عجیب باعث به سرقت رفتن نهار می شود و آنها مجبور می‌شوند از غذای دیگری استفاده کنند که این غذا باعث تغییرات عجیب غریب در رفتار همسران آنها می‌شود...
مستند مسابقه ی فرمانده
مستند مسابقه ی فرمانده
زمان پخش 21:18 مدت پخش 42:31
سریال مریم مقدس
سریال مریم مقدس
مریم مقدس نام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی است. این فیلم محصول سال ۱۳۷۹ می‌باشد.