سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۵ مهر ۱۴۰۰

موزیک بی کلام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

موزیک بی کلام

تصاویر جگر فروشان خرمشهر 

---------------------------------

خواص جگر گوسفندی

یکی از بخش های پرطرفدار، خوشمزه و مفید گوسفند جگر آن است که خود غذایی کامل محسوب می شود و در ایران چه در خانه ها و چه در رستوران ها به وفور کباب می شود. این غذای محبوب دارای خواص بسیاری نیز هست که در این مطلب شما را با این خواص آشنا می کنیم.

خواص جگر گوسفندی:

جگر سیاه گوسفند دارای ویتامین های حیاتی A،E ، D، ویتامین های گروه B مانند B1,B2,B6,B12 می باشد و همچنین سرشار از املاحی چون آهن، اسید فولیک و روی و پروتئین است. جگر سیاه گوسفند که در واقع همان کبد گوسفند است برای بیماران دارای کلسترول بالا توصیه نمی شود اما در صورت عدم ابتلا به این بیماری کسانی که کم خونی یا فقر آهن دارند می توانند هفته ای دو بار جگر میل کنند. چربی جگر سیاه نصف گوشت قرمز است.

به قسمت ریه یا شش گوسفند جگر سفید گفته می شود که دارای پروتئین بسیاری می باشد که از این نظر حائز اهمیت است. پروتئین موجود در جگر سفید به رشد بدن و عضلات کمک زیادی می کند و چربی کمتری نسبت به جگر سیاه دارد. ارزش غذایی جگر سفید کمتر از جگر سیاه است و کالری کمتری دارد.

خواص درمانی جگر سیاه گوسفند:

  1. سرشاز از آهن و ویتامین B12 که برای درمان کم خونی بسیار موثر است.
  2. دارای ویتامین A که برای درمان و جلوگیری از خشکی پوست خشکی چشم و شب کوری مفید است.
  3. حاوی روی است که برای رشد کودکان حیاتی می باشد.
  4. جگر سیاه دارای ویتامین های E و D نیز هستکه برای رشد استخوان و درمان پوکی استخوان مفید است.

مضرات جگر گوسفندی:

مصرف بیش از حد جگر سیاه گوسفندی می تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است موجب جذب کلسترول بیش از نیاز طبیعی و بالا رفتن آن در بدن شخص شود. همچنین ممکن است بر اثر مصرف بیش از حد جگر سیاه، آهن در بافت کبد و کلیه بیش از حد تجمع یافته که باعث آسیب به این اندام ها می شود. آقایان از این نظر بیشتر در خطر هستند و مصرف زیادی جگر ممکن است باعث بالا رفتن موسیستئین در بدن آن ها شود که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد.

 

خواص جگر گوسفندی

جگر سیاه سالم:

گوسفندان و بره های جوان جگر سالم تری نسبت به گوسفندان پیر دارند زیرا جگر محل تصفیه خون از و سموم بدن، مواد شیمیایی و داروها است و از طرفی محل سوخت و ساز مواد غذایی نیز هست و به همین دلیل جگر دام های سم بیشتری را با خود دارد. جگر ناسالم جگری است که روی آن کیست هایی مشاهده شود.

خوردن ۹۰ گرم جگر در هفته به مبتلایان به کم خونی و دانش آموزان توصیه می شود. کودکان زیر یکسال به هیچ وجه نباید جگر بخورند.