سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | جمعه، ۱۵ مهر ۱۴۰۱

قهوه عربی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

قهوه عربی

این برنامه از تاریخ ۲۱ تا۲۵ دی ماه هرشب ساعت ۲۲ بصورت همزمان از شبکه آبادان و شبکه سراسری شما پخش می شود

---------------------------------------

ابزار مخصوص دم کردن قهوه عربی ، دَلّه

دم کردن قهوه عربی - فنجونت
دم کردن قهوه عربی با دَلّه

همان‌طور که گفتم قهوه­‌ی عربی بسیار به قهوه­ ترک نزدیک است. بنابراین نگران تهیه‌ی ابزار خاص برای دم کردن این نوع قهوه نباشید. اما اعراب به صورت سنتی و در مراسم رسمی، آن را با وسیله‌ای به نام دَلّه دم می­کنند. بنابراین اگر دوست دارید قهوه عربی را دقیقا به روشی که چند صد سال سابقه دارد نوش جان و نوشیدنی­‌تان را به تاریخ متصل کنید می‌­توانید از دله استفاده کنید. اما اگر دنبال وسیله­‌ای هستید که هم بتوانید به روش ترک و هم عربی قهوه را آماده کنید، توصیه­‌ی ما جَزوه (همان قهوه‌جوش مسی خودمان!) است. جزوه انواع مختلفی دارد که می­‌توانید آن را از فروشگاه فنجونت تهیه کنید.
طرز کار و عملکرد دله مشابه جزوه است. هر دو حرارت را به صورت نسبتا یکنواخت به ترکیب آب و پودر قهوه می‌­رسانند و باعث دم کشیدن قهوه می‌شوند.

مواد لازم برای تهیه قهوه عربی به روش اصیل و سنتی

  • آب
  • پودر قهوه بسیار ریز و نرم
  • پودر هل
  • میخک
  • زعفران (اختیاری)
  • سایر ادویه­هایی که دوست دارید

طرز تهیه قهوه عربی در چهار مرحله به همراه فوت‌های کوزه گری

دم کردن قهوه عربی - فنجونت
دم کردن قهوه عربی

۱٫ افزودن آب و رساندن دمای آن به دمای مناسب: مشخص است که به ازای هر فنجان قهوه باید یک فنجان آب داخل دله یا جزوه بریزیم. اما باید حواسمان باشد اولین تماس آب و پودر قهوه اثر مهمی بر طعم قهوه خواهد گذاشت. بنابراین باید آب را به دمای ایده‌آل برسانیم.

فوت کوزه گری: وقتی آب را به مقدار کافی (برای هر نفر یک فنجان) در دله یا جزوه ریختید، آن را روی شعله بگذارید و اجازه دهید تا با شعله‌ی ملایم جوش بیاید. وقتی آب فقط یکی دو قل خورد جزوه یا دله تان را از به مدت سی ثانیه از شعله دور کنید تا دمای آب کمی پایین تر از نقطه جوش بیاید. این دمای ایده‌آل برای اولین برخورد آب با پودر قهوه است.

۲٫ اضافه کردن پودر قهوه: به ازای هر نفر، یک یا دو قاشق چای خوری سرپر پودر قهوه به آب درون دله یا جزوه که در دمای ایده‌آل قرار دارد اضافه کنید. این که یک قاشق پودر قهوه اضافه کنید یا دو تا، بستگی به ذائقه‌­تان دارد. اگر در دنیای قهوه تازه واردید، توصیه­‌ی من یک قاشق است.

فوت کوزه گری ۱: حتما حتما حتما قبل از قراردادن مجدد دله یا جزوه روی شعله، آب و قهوه را به خوبی هم بزنید. یادتان باشد باید شعله گاز را هم به خوبی کم کرده باشید.

فوت کوزه گری ۲: همان طور که گفتیم هر پودر قهوه‌ای که برای قهوه ترک مناسب باشد، برای درست کردن قهوه عربی هم مناسب است. و البته توضیح دادیم که قهوه عربی ارتباط مستقیمی به دانه‌های قهوه ندارد و یک روش دم کردن قهوه مثل فرانسه و ترک است اما بهتر است بدانید که برای یک قهوه عربی با طعم سنتی، بهتر است از پودرهای قهوه صددرصد عربیکا مثل پودر قهوه کلمبیا مندز که در فروشگاه فنجونت ارائه شده است استفاده کنید.

۳٫ دم آوری قهوه: زمان دم آوری قهوه به روش عربی (قهوه عربی) بین ده تا دوازده دقیقه است. این زمان طولانی باعث می‌شود قهوه عربی جزو سنگین ترین انواع قهوه باشد. دوباره تاکید میکنم که شعله باید حتما کم باشد تا قهوه به خوبی فرصت داشته باشد دم بکشد.

نشانه‌ی دم کشیدن قهوه عربی: کم کم کف یا فوم قهوه روی جزوه یا دله ایجاد می‌شود و پودر قهوه آرام آرام به سطح جزوه می‌آید.

فوت کوزه‌گری: اجازه ندهید قهوه بیش تر از دوازده دقیقه روی شعله بماند.

۴٫ اضافه کردن ادویه‌ها: بعد از این که قهوه دم کشید، آن را از روی شعله بردارید و اجازه دهید حدود یک دقیقه و نه بیشتر استراحت کند. یعنی بدون حرارت دیدن در یک جا ساکن بماند. بعد میخک، زعفران و ادویه دلخواهتان را به مقدار دلخواه اضافه کنید.

فوت کوزه‌گری ۱: اگر بیشتر از یک دقیقه به قهوه استراحت بدهید دمای مناسب آب برای آزاد کردن عطر، رنگ و خواص زعفران و میخک را از دست خواهید داد.

فوت کوزه‌گری ۲: بعد از اضافه کردن ادویه دوباره دله یا جزوه را به مدت کوتاهی روی شعله ملایم بگذارید و اجازه دهید تا فوم یا کف قهوه تشکیل شود. بعد از تشکیل فوم قهوه، قهوه‌ی عربی شما آماده است.

فوت کوزه‌گری ۳: قبل از سرو بهتر است کمی دله یا جزوه تان را ساکن کناری بگذارید تا پودر قهوه ته نشین شود و سپس آن را در فنجان بریزید.

نکته: اصل اصل قهوه عربی را به روش کاملا سنتی روی ذغال درست میکنند. گفتیم این نکته را هم گفته باشیم که مدیون نشویم. نوش جان.پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

سینمایی چشمهای آبی زهرا
سینمایی چشمهای آبی زهرا
یکی از مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی که فرزندی با ناهنجاری‌های ظاهری و ژنتیکی بسیار دارد؛ برای جابه‌جایی اعضای بدن فرزندش تلاش می‌کند. او گروهی را مأمور کرده تا به بهانه شیوع نوعی بیماری چشمی و معاینه کودکانِ اردوگاه‌های فلسطینیان، فرد مناسبی را...
سینمایی زن خوب، مرد خوب
سینمایی زن خوب، مرد خوب
داستان این تله‌فیلم در خصوص دو باجناق است که برای یک روز تعطیل به خارج از شهر رفته و طی این روز یک حادثه عجیب باعث به سرقت رفتن نهار می شود و آنها مجبور می‌شوند از غذای دیگری استفاده کنند که این غذا باعث تغییرات عجیب غریب در رفتار همسران آنها می‌شود...
سریال مریم مقدس
سریال مریم مقدس
مریم مقدس نام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی است. این فیلم محصول سال ۱۳۷۹ می‌باشد.
مستند مسابقه ی فرمانده
مستند مسابقه ی فرمانده
زمان پخش 21:18 مدت پخش 42:31