سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۶ مهر ۱۴۰۰

فواید خودکنترلی در زندگی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

فواید خودکنترلی در زندگی

کارشناس: دکتر گلستان کیا (روانشناس)

مزایای خودکنترلی

به نظر شما موفقیت در شغل، تحصیلات و به‌طور کلی زندگی را چه چیزی تعیین می‌کند؟ هوش؟ استعداد؟ مهارت؟ درحقیقت آنچه در رسیدن به موفقیت گاهی مورد غفلت قرار می‌گیرد، توانایی شما در کنترل خود است.

تحقیقات نشان داده خودکنترلی می‌تواند برای داشتن سلامتی و رفاه مهم باشد. به علاوه شاید سخت‌ترین قسمت ماجرا در رسیدن به اهداف همین خودکنترلی باشد؛ حلقه مفقوده زندگی بسیاری از ما و البته نسل جدید ما. در ادامه مبحث، به این می‌پردازیم که خودکنترلی چیست و چه فوایدی دارد. اگر مشتاق شدید کنترل خود را به دست بگیرید، در شماره بعد کمک خواهیم کرد تا خودکنترلی را در خود تقویت کرده تا از فواید آن بهره‌مند شوید. 
 
 
خودکنترلی چیست؟
 خودکنترلی یعنی توانایی تنظیم و تغییر پاسخ، به منظور جلوگیری از رفتارهای نامطلوب، افزایش رفتارهای مطلوب و رسیدن به اهداف بلندمدت. درحقیقت خودکنترلی یعنی صبر و حوصله، نظم و انضباط و کنترل خود و درواقع هر چیزی که از شما در برابر وسوسه‌ها مراقبت می‌کند تا به اهداف خود برسید. توانایی به تاخیر انداختن لذت یا رضایت یا انتظار برای به دست آوردن آنچه می‌خواهید بخش مهمی از کنترل خود است. یعنی باید بتوانید برای رسیدن به خواسته و اهداف خود، صبر کنید و دور بعضی از لذت‌های آنی را خط بکشید. این یعنی گذشتن از لذت و رضایت آنی در اکنون برای رسیدن به لذت و رضایت مستمر آینده. تحقیقات نشان می‌دهد برای رسیدن به موفقیت، خودکنترلی بسیار مهم‌تر از هوش و استعداد است. اهداف بلندمدتی مثل کنار گذاشتن عادات بد، ایجاد و استمرار عادات خوب، عمل طبق برنامه برای موفقیت‌های تحصیلی، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مدیریت اقتصادی، رسیدن به وزن ایده‌آل، ورزش منظم و... همگی برای محقق شدن نیاز به خود کنترلی دارند. در ادامه بعضی از مهم‌ترین فواید خودکنترلی را مرور می‌کنیم. 
 
نه به رفتارهای تکانشی 
خودکنترلی می‌تواند به کاهش رفتارهای تکانشی کمک کند. این یعنی شما قدرت می‌یابید به هر محرکی به طور آنی پاسخ ندهید و برای یافتن بهترین پاسخ صبر کنید. این مزیت علاوه بر این‌که کمک می‌کند به اهداف خود برسید، روابط بین فردی شما را بهبود می‌بخشد. به‌طور مثال خودکنترلی کمک می‌کند زمان عصبانیت، خود را کنترل کرده و رفتارهای انفجاری ناگهانی نداشته باشید. یا مثلا در روابط بین فردی مراقب رفتار خود باشید و برای پاسخ به طرف مقابل عجله نکنید. به این ترتیب برای رسیدن به بهترین واکنش و رفتار صبر کرده و بیشتر رفتار و گفتار بهتری خواهید داشت و روابط بین فردی مطلوب‌تری را با دیگران تجربه خواهید کرد.
 
کارت دعوت برای تمرکز
نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد خودکنترلی باعث تقویت تمرکز می‌شود. در یک آزمایش از شرکت کنندگان خواسته شد درحالی‌که تحت فشار هستند تمرینات ریاضی را حل کنند. نتایج نشان داد شرکت‌کنندگانی که خودکنترلی پایین‌تری داشتند، دچار پریشانی فکر شده و قادر به انجام تکالیف نبودند. برعکس، کسانی که در آزمون‌های خودکنترلی نمره بالاتری داشتند، متمرکزتر عمل کردند. خودکنترلی باعث می‌شود انرژی‌های خود روی وظایف و تکالیف متمرکز نگه داریم و بر حواس‌پرتی غلبه کنیم. به علاوه به ما این امکان را می‌دهد که افکار منفی را که یک مانع مهم موفقیت در درازمدت است، از سر به در کنیم.  
 
قدرت بیشتر در تصمیم گیری‌ها
وقتی خود را کنترل می‌کنید،  تصمیمات بهتری می‌گیرید؛ این نتیجه تحقیقات است. شتابزدگی در پاسخ باعث می‌شود تصمیمات هیجانی و احساسی بگیرید، نقش عقل و منطق را فراموش کنید. گفته می‌شود بهترین تصمیم آن است که براساس عقل و احساس، هردو، گرفته شود. خودکنترلی باعث می‌شود در موقعیت‌های هیجانی به عقل و منطق خود هم اجازه عرض اندام بدهید و برای تصمیم‌گیری از او هم کمک بگیرید. 
 
پیش به سوی زندگی سالم
خودکنترلی به حفظ رفتارهای سالم شما کمک می‌کند و این باعث می‌شود زندگی سالم‌تری داشته باشید. هربار که خود را کنترل می‌کنید از غذاهای چرب اما خوشمزه دوری کنید، بیش از قبل به سلامت خود کمک می‌کنید. اگر سال‌هاست در برابر خوابیدن بیش از حد مقاومت می‌کنید و صبح زود از خواب برمی‌خیزید، هر روز یک گام به سلامتی نزدیک‌تر می‌شوید. در حقیقت شما با تمرین و تکرار، عادات خوب را در خود ایجاد کرده و عادات بد را به دست فراموشی می‌سپارید و به این ترتیب به سلامتی خود کمک می‌کنید. 
 
پول با پای خودش می‌آید
در یک مطالعه مشخص شد افرادی که خودکنترلی بالاتری دارند بیشتر به سمت مشاغل با درآمد بالا می‌روند و میزان اعتیاد در آن‌ها (هر نوع اعتیادی) به میزان قابل‌توجهی کمتر است. این نشان می‌دهد افرادی که خودکنترلی مطلوبی دارند قادر به برنامه‌ریزی مالی هستند، بیشتر پس‌انداز می‌کنند، بهتر می‌توانند خرج‌های اضافه را حذف کنند و درنهایت ثروت بیشتری خواهند داشت. به علاوه از آن‌جا که قادر به کنترل خود هستند کمتر به چیزی معتاد می‌شوند. 
 
پیشگیری از موقعیت‌های سخت
آیا شده برای انتخاب بین خوردن یک دسر خوشمزه بعد از شام یا کاهش وزن درون شما کشمکش باشد؟ باید گفت کسانی که خودکنترلی را در خود تقویت کرده‌اند، اساسا زنگی هماهنگ‌تری دارند و از موقعیت‌هایی پیشگیری می‌کنند که باید بین دو گزینه انتخاب کنند. یعنی چه؟ یعنی فردی که کنترل خود را به دست دارد، به جای این‌که مجبور باشند برای انتخاب خوردن دسر یا رسیدن به کاهش وزن جنگ کنند، اصلا دسر تهیه نمی‌کنند که در موقعیت انتخاب بین دو چیز متضاد قرار نگیرند. این یعنی نوعی پیشگیری از ایجاد موقعیت‌های متضاد و کمک به کنترل بیشتر. 
اعتمادِ ناشی از تسلط بر خود
با یک غوره سردی‌شان و با یک مویز گرمی‌شان نمی‌شود؛ این خصلت افرادی است که خودکنترلی را تقویت کرده‌اند. درحقیقت خودکنترلی باعث می‌شود تسلط بیشتری بر خود داشته باشید و هر اتفاقی نتواند شما را به هم بریزد. افرادی که قادرند خود را کنترل کنند افسار رفتار و گفتار خود را به دست دارند و به آسانی نمی‌توان آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار داد. این ثبات شخصیت باعث می‌شود زندگی عاطفی موفق تر و بهتری داشته باشند. این افراد اگر قولی بدهند یا حرفی بزنند پای آن می‌ایستند. بنابراین معمولا مورد اعتماد دیگران هستند. به علاوه به دلیل قدرت و تسلطی که بر خود دارند، روابط بین فردی موثرتر و موفق‌تری دارند. 
 
از مشکلات چه باک!
کسانی که کنترل بیشتری بر خود دارند، اعتماد به نفس بیشتری را هم تجربه می‌کنند. این افراد می‌دانند که همه چیز تحت کنترل‌شان است و می‌توانند زندگی‌شان را مدیریت کنند. بنابراین بر خود اعتماد داشته و از چالش‌ها و مشکلات هراسی ندارند، چراکه می‌دانند می‌توانند از پس آن برآیند. این اعتمادبه‌نفس، شخصیت جذابی از آن‌ها می‌سازد که معمولا افراد زیادی را دورشان جمع می‌کند. 
 
موفقیت در مشت شماست
درنهایت با خودکنترلی می‌توانید شانس موفقیت را در خود افزایش دهید. تحقیقات نشان داده کسانی که برای رسیدن به موفقیت علاوه بر استعداد، کنترل خود را تقویت می‌کنند، در برابر آن‌هایی که تنها به استعداد خود تکیه می‌کنند موفقیت بیشتری خواهند داشت. استعداد و هوش پشتیبان خوبی برای رسیدن به موفقیت هستند اما تا زمانی که خودکنترلی و پشتکار چاشنی آن نباشد موفقیت زیادی حاصل نمی‌شود. درحقیقت برنامه‌ریزی و عمل به آن که یک رکن مهم شکوفایی استعدادهاست، در سایه خودکنترلی اتفاق می‌افتد و بدون خودکنترلی، استعدادها خام و بی‌مصرف باقی خواهند ماند.


پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

سینمایی چشمهای آبی زهرا
سینمایی چشمهای آبی زهرا
یکی از مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی که فرزندی با ناهنجاری‌های ظاهری و ژنتیکی بسیار دارد؛ برای جابه‌جایی اعضای بدن فرزندش تلاش می‌کند. او گروهی را مأمور کرده تا به بهانه شیوع نوعی بیماری چشمی و معاینه کودکانِ اردوگاه‌های فلسطینیان، فرد مناسبی را...
سینمایی زن خوب، مرد خوب
سینمایی زن خوب، مرد خوب
داستان این تله‌فیلم در خصوص دو باجناق است که برای یک روز تعطیل به خارج از شهر رفته و طی این روز یک حادثه عجیب باعث به سرقت رفتن نهار می شود و آنها مجبور می‌شوند از غذای دیگری استفاده کنند که این غذا باعث تغییرات عجیب غریب در رفتار همسران آنها می‌شود...
مستند مسابقه ی فرمانده
مستند مسابقه ی فرمانده
زمان پخش 21:18 مدت پخش 42:31
سریال مریم مقدس
سریال مریم مقدس
مریم مقدس نام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی است. این فیلم محصول سال ۱۳۷۹ می‌باشد.