سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

عروج از منا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عروج از منا

Loading the player...

فاجعه منا به ازدحام حجاج در منا اشاره دارد که طی آن به گفته مقامات عربستان ۱۶۹۳ نفر کشته شدند اما خبرگزاری‌های ایرانی تعداد کشته‌ها را بیش از ۴۱۰۰ نفر اعلام می‌کنند.[۱][۲] همچنین، ۹۳۴ نفر طی این واقعه آسیب دیدند.[۳]این حادثه در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۴ (۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵)، به‌دلیل تنگی نفس بر اثر فشار زیاد و ازدحام جمعیت و نرسیدن آب به زائرین مخصوصاً آن‌هایی که بیهوش شده بودند و دیر رسیدن امدادگران، در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» نزدیک تقاطع با «خیابان ۲۲۳»، در منطقهٔ منا،[۴] شهر مکه، عربستان سعودی رخ داده‌است.

تعداد کشته‌های ایرانی در این حادثه ۴۶۵ نفر[۶] اند (که از این تعداد ۶۵ نفر مفقود اند و به گفتهٔ وزیر بهداشت ایران معلوم نیست کشته شده‌باشند)[۷][۸][۹] |- و تعداد زخمی‌ها ۱۰۳ نفر[۱۰] اعلام شده‌است. در پی این حادثه، ۳ روز عزای عمومی توسط سید علی خامنه‌ای در ایران اعلام شد.[۱۱]ایران با ۴۶۵ کشته، بیشترین کشتهٔ شناسایی‌شده را در آسیا داشته‌است

این واقعه دومین رویداد مرگبار حج بعد از واقعهٔ سال ۱۹۹۰ است، که در آن، ۱۴۲۶ زائر جان باختند. رویداد سال ۱۹۹۰ هم در مسیر رمی جمرات اتفاق افتاد. رمی جمرات چندین بار دیگر نیز چندصد کشته به‌جا گذاشته‌است؛ ازجمله، در سال ۲۰۰۶ میلادی، بیش از ۳۶۰ نفر از حجاج بر اثر ازدحام جمعیت هنگام اجرای مراسم رمی جمرات کشته شدند.