سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰

حماسه ی آزادسازی سوسنگرد گرامی باد - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

حماسه ی آزادسازی سوسنگرد گرامی باد

کاری از فضای مجازی مرکز آبادان

 

آزادسازی سوسنگرد؛ پیش درآمدی بر فتح الفتوح خرمشهر

آزادسازی سوسنگرد؛ پیش درآمدی بر فتح الفتوح خرمشهر

دماوند- ایرنا- آزادسازی سوسنگرد 'شهر عاشقان شهادت' در 26 آبان ماه سال 59 پیش درآمدی بر پیروزی در خرمشهر به عنوان نقطه عطف تاریخ دفاع مقدس و ادامه پیروزی ها در سایر جبهه های نبرد حق علیه باطل بود.

به گزارش ایرنا، در این عملیات حضور مردم به خصوص مردم عرب منطقه در مقاومت در برابر دشمن چشمگیر بود و آنها همانند خرمشهر و آبادان سدی محکم در مقابل دشمن بودند.

این عملیات پیروزمندانه چند نکته جالب دارد که مهمترین آنها صدور فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در روز 25 آبان ماه یعنی یک روز قبل از آزادسازی سوسنگرد بود که در آن امام(ره) فرمودند: 'بایستی تا فردا سوسنگرد آزاد شود'.

با این پیام رزمندگان غیور اسلام در پاسخی سریع و بی درنگ به فرمان رهبر خود فردای همان روز دشمن متجاوز را از خاک کشور بیرون راندند و سوسنگرد را آزاد کردند.فتح سوسنگرد با دستان خالی؛ جلوه ای از امدادهای غیبیعملیات دفاعی رزمندگان اسلام در برابر نیروهای متجاوز عراقی در حراست از شهر سوسنگرد، فقط به مدد 200 نفر از پاسداران، بسیجیان و شماری از اهالی شهر، با سلاح‏های سبک صورت گرفت.

در این عملیات، رزمندگان دلیر ایرانی، به فرماندهی شهید دکتر مصطفی چمران، سرسختانه و شجاعانه در برابر هجوم تانک‏های خصم زبون و در زیر گلوله باران توپخانه آنها مقاومت کردند، تا این که شهر از محاصره بعثی‏ها خارج شد.

محاصره شهر سوسنگرد سه روز به طول انجامید و سرانجام با پیگیری های شهید آیت الله مدنی، تدبیر و فرمان تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه 'سوسنگرد بایستی تا فردا آزاد شود'، عملیات آزادسازی در شامگاه 25 آبان 1359 با درک دقیق اوضاع و تحلیل صحیح راهبرد دشمن صورت گرفت.

در این میان مدیریت و نقش حضرت آیت الله خامنه‌ای مدظله‌العالی و رشادت‌های عارف شهید دکتر مصطفی چمران (نماینده حضرت امام در شورای عالی دفاع) در نوشتن نامه‌های تاریخی و سرنوشت‌ساز به فرمانده لشگری 92 زرهی (مرحوم 'امیر قاسمی') و تحکیم در اعزام تیپ 2 زرهی دزفول و سستی نکردن در انجام عملیات شکستن حصر سوسنگرد و جلوگیری از سقوط شهر و شهادت 300 نفر از مدافعان شهر بی بدیل بود.

با سازماندهی و اعزام نیروهای عمل کننده متشکل از جان بر کفان سپاهی، ارتشی، جنگ‌های نامنظم شهید چمران، نیروهای مردمی، جهاد سازندگی و نیروهای بومی و عشایر منطقه، در صبحگاه 26 آبان ماه 1359 و در آستانه عاشورای حسینی، عملیات شکستن محاصره شهر و وارد کردن ضربات و تلفات سنگین به دشمن با کمک رزمندگان محصور داخل شهر انجام شد و رزمندگان موفق شدند دشمن را به عقب رانده و فاتحانه وارد شهر شوند.

این موفقیت بزرگ و تاریخی در حالی به دست آمد که مدافعان شهر سوسنگرد، بسیاری از یاران خود را از دست داده و سه روز متوالی بدون آب و غذا و مهمّات جنگی مانده بودند.فتح سوسنگرد مورد غفلت واقع شده استامام جمعه شهرستان فیروزکوه در این زمینه به ایرنا گفت: برخلاف موضوع فتح خرمشهر که بسیار خوب و پررنگ به آن پرداخته شده، متاسفانه فتح سوسنگرد مورد غفلت واقع شده است.

حجت الاسلام والمسلمین 'عبدالعلی استیری' افزود: نگاهی به حوادث آن دوران بیانگر آن است که رژیم بعث عراق از فتح سوسنگرد به عنوان کلید فتح خوزستان یاد می کرد.

وی اظهارکرد: در آن ایام بنی صدر خائن اجازه نداد تا نیروهای بسیج و سپاه برای بازپس گیری سوسنگرد وارد عمل شوند.

حجت الاسلام استیری تصریح کرد: در نهایت مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده رهبر در شورای عالی دفاع بود، با تماس با امام راحل فرمان ورود تمامی نیروها به این عرصه را دریافت کردند تا اینکه این پیروزی تاریخی رقم خورد.

وی با بیان اینکه آزادسازی سوسنگرد از جمله موفقیت‌های اثرگذار جنگ تحمیلی است، تاکید کرد: حماسه شکست حصر و آزاد سازی سوسنگرد در 26 آبان 1359 برگ زرینی در دفتر تاریخ ایران اسلامی است.پیروزی در سوسنگرد، فتح بابی برای پیروزی در خرمشهر بودفرماندار شهرستان دماوند نیز با اشاره به تقارن ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان با سالروز حماسه آزادسازی سوسنگرد، گفت: دفاع مقدس الهام گرفته از فرهنگ عاشورایی است.

'سعید افشارنادری' افزود: نیت و انگیزه خدایی و انجام تکلیف الهی، دو عامل اصلی پیروزی رزمندگان اسلام در جبهه های حق علیه باطل بود که برگرفته از فرهنگ عاشورایی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر فرماندهی امام راحل و نقش بی بدیل مقام معظم رهبری به عنوان نماینده رهبر در شورای عالی دفاع در ان روزها نبود، چه بسا آزادسازی سوسنگرد محقق نمی شد.

افشارنادری با یادآوری خاطرات آن ایام، تصریح کرد: دشمنان ابتدا قصد فتح سوسنگرد و سپس اهواز را داشتند، که در این صورت بسیاری از مناطق نفت خیز کشور از دست می رفت و باید هزینه های بیشتری را برای پیروزی در جنگ متقبل می شدیم.

وی بیان کرد: پیروزی در سوسنگرد مقدمات پیروزی های بعدی ایران اسلامی را بر علیه خصم زبون فراهم کرد.سوسنگرد؛ شهر عاشقان شهادتاقدام دشمن بعثی در این محور، مهمترین و اصلی‌ترین تلاشی بود که در صورت موفقیت، امید زیادی را برای تحقق اهداف پلیدشان ایجاد می‌کرد؛ بنابراین مقاومت در این منطقه نقش تعیین کننده‌ای در شکست طرح اشغال اهواز و خوزستان را در پی داشت و سبب شد تا سرنوشت کل جنگ در خوزستان تحت تأثیر آن قرار گرفته و امید به پیروزی بر دشمن متجاوز را در دل رزمندگان بارورتر کند.

حماسه‌آفرینی‌ها و شهادت‌طلبی بی نظیر رزمندگان دلاور در این شهر باعث شد تا شهر سوسنگرد به 'شهر عاشقان شهادت' شهرت یابد.

به راستی وجود رهبری دلسوز و هوشمند رمز پیروزی حق علیه باطل شد و شهر سوسنگرد مظلوم آزاد شد و امروز نیز ملت همچون گذشته پشتیبان و حامی ولایت فقیه هستند و از هیچ تحریم و تهدیدی نمی‌هراسند.

یاد و نام شهدا، ایثارگران و رزمندگان جبهه سوسنگرد گرامی و همیشه پر رهرو باد.