سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۹ دی ۱۴۰۰

تریاژ - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

تریاژ

تریاژ چیست؟

کلمه تریاژ یک واژه فرانسوی است که از واژه trier مشتق شده است. معنی این واژه هم به معنای جداسازی و تفکیک کردن است.

فکر می کنم با همین توضیح کوتاه باید تا حدودی با بخش تریاژ در بیمارستان ها آشنا شده باشیم و اینکه این بخش در بیمارستان چه کاربردی دارد! ولی توضیحات کامل تر را در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم تریاژ

با توجه به افزایش جمعیت و شلوغ شدن مراکز بیمارستانی در شهرهای بزرگی مثل تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و … قرارگیری بخشی به نام تریاژ در محیط های بیمارستانی کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

در واقع بخش تریاژ، در محیط های اورژانسِ بیمارستان های شلوغ کاربرد دارد. زمانی که ظرفیت پذیرش بیماران اورژانسی، در حد توان مرکز نباشد، معمولاً از این بخش به منظور تفکیک بیماران اورژانسی استفاده می شود تا بیماران، بر اساس میزان خطری که تهدیدشان می کند، اولویت بندی شوند.

محیط تریاژ بیمارستانی

البته امروزه در بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستانی، بخش تریاژ استفاده می شود و صرفاً منحصر به بیمارستان های شلوغ نیست.

اگر پرستار یا دانشجوی رشته پزشکی هستید، توصیه می کنیم حتما مقاله مهارت های ارتباطی پزشکی (سفید شدن مغز) را مطالعه کنید.

کاربرد این بخش در بیمارستان ها

بنابراین متوجه شدیم که کاربرد اصلی تریاژ، تفکیک کردن بیماران است. زمانی که به اورژانس یک بیمارستان مراجعه می کنیم، بخشی به نام تریاژ به چشممان می خورد.

البته بخش تریاژ بعضی از بیمارستان ها، زمانی که امکان مدیریت بیماران وجود داشته باشد، بلا استفاده است و در اتاق های این بخش، پرسنل درمانی را مشاهده نخواهیم کرد. اما اگر بیمارستان بیش از حد شلوغ باشد، این واحد مجدداً فعال خواهد شد.

روال به این صورت است که در بخش تریاژ تعدادی پرستار با تجربه و آموزش دیده که کاملاً سطوح خطر هر بیماری را می شناسند، قرار دارند و بیماران را ویزیت مختصر می کنند و شرح حال بیمار را می گیرند.

بسته به اینکه از کدام پروتکلِ تریاژ در آن مرکز استفاده شده باشد، بیماران به ۲ تا ۵ سطح مختلف دسته بندی می شوند.

بیمارانی که در سطح اول قرار داشته باشند، یعنی بیمار با خطر جدی رو به رو است و به سرعت باید به وضعیت آن رسیدگی شود و معمولاً در قسمت اورژانس بیمارستان بستری می گردد.

تا به حال فکر کردیم که چه زمانی از طول روز مناسب است به پزشک مراجعه کنیم! مطمئنم از خواندن این مقاله تعجب می کنید.

در زیر یکی از پروتکل های بخش تریاژ را مشاهده می کنید که بر اساس ۴ سطح، بیماران اولویت بندی شده اند.

سطوح مختلف تریاژ

بر اساس تصویر بالا هر چه به سطوح بالاتر می رسیم، بیمار کمتر در خطر است، بنابراین نوبت دهی به این افراد بر اساس شلوغی مرکز امکان دارد بین ۱۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد.

خاطره ای جالب از تریاژ یک بیمارستان

خاطرم هست زمانی که برای اولین بار به دلیل دل درد شدید همسرم به یکی از بیمارستان های تهران مراجعه کردیم، این بخش از بیمارستان برای ما تازگی داشت و کاملاً گیج شده بودیم که الان باید به کجا مراجعه کنیم.

بدتر این بود که وقتی از یکی از پرسنل بیمارستان سوال کردیم که روند پذیرش اورژانس به چه صورت است، گفتند به تریاژ مراجعه کنید.

واقعا؟! چطور به تریاژ مراجعه کنیم؟ وقتی هیچ کس در آن حضور ندارد. با کمی پرس و جو متوجه شدیم تریاژ بیمارستان فعال نیست و باید به پذیرش برای دریافت نوبت اورژانس مراجعه کنیم.

بنابراین زمانی که به بیمارستان های مادر مراجعه می کنید، خودتان را برای مواجه شدن با بخش تریاژ آماده کنید و البته این امکان را هم در نظر بگیرید که شاید اصلاً تریاژ بیمارستان فعال نباشد.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله مطرح کردیم برای شما، مفید، کاربردی و مؤثر باشد و توانسته باشیم نگرانی و احیاناً از گیج شدگی شما جلوگیری کنیم.

تاریخچه تریاژ

تاریخچه پیدایش تریاژ در بیمارستان ها به اوایل قرن نوزدهم و جنگ های ناپلئون بر می گردد. زمانی که رئیس جراحان ناپلئون به نام جین لاری "آمبولانس پرنده" را تشکیل داد و اولین سیستم اولویت بندی مصدومین را سازماندهی کرد.

اما شروع کار بخش تریاژ به صورت رسمی، به سال های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ میلادی و بحبوحه جنگ تمدن در ایالت متحده بر می گردد.

در جریان این جنگ پرستاری به نام "کلارا بارتون" کار هماهنگی مراقبت از بیماران و مصدومان جنگی را بر عهده داشت.

علی رغم عدم موافقت رهبران ارتش از حضور این زن در خط مقدم جنگ، به خدمت رسانی به سربازان اصرار ورزید و با پیگیری ها و تلاش های او روند تریاژ و اولویت بندی کردن سطح مصدومیت سربازان انجام شد.

تاریخچه تریاژ

بنابراین در گذشته کارکرد اصلی بخش تریاژ در مواقع بحرانی مثل جنگ، زلزله و به طور کلی هر واقعه ای که سبب بروز بحران و عدم توانایی در مدیریت بیماران می شد، محدود بوده است.

بررسی یکی از پروتکل های ۵ مرحله ای تریاژ

سیستم ها و پروتکل های مختلفی برای تریاژ وجود دارد که یکی از آن ها سیستم ESI است که با هم به بررسی این پروتکل تریاژ می پردازیم.

سیستم ESI نسخه چهارم:

در سیستم ESI، پنج سطح تریاژ بر اساس چهار نقطه تصمیم گیری C، B، A و D تعریف می شود:

سطوح ESI در triage

نقطه تصمیم گیری A: آیا بیمار نیاز به اقدام نجات دهنده حیات دارد؟ در صورت مثبت بودن، در سطح ۱ طبقه بندی می شود.

نقطه تصمیم گیری B: آیا بیمار نباید منتظر بماند؟ (یعنی دارای ۱- شرایط پرخطر ۲- گیجی یا خواب آلودگی یا اختلال جهت یابی ۳-درد یا دیسترس شدید است؟) در صورت مثبت بودن، بیمار در سطح ۲ قرار می گیرد.

نقطه تصمیم گیری C: بیمار به چند تسهیلات در اورژانس احتیاج دارد؟ در صورت احتیاج به دو یا بیشتر تسهیلات (در صورت عدم اختلال علائم حیاتی) سطح ۳، در صورت احتیاج به یک تسهیلات، سطح ۴ و در صورت عدم احتیاج به تسهیلات، سطح ۵ می باشد.

این تسهیلات شامل موارد:

آزمایش خون یا ادرار، ECG ، رادیوگرافی، سونوگرافی، CT اسکن، MRI، آنژیوگرافی اورژانس، مایعات وریدی (هیدراتاسیون)، داروهای IV، IMیا نبولایزر اورژانسی، مشاوره تخصصی، ترمیم لاسراسیون، پانسمان زخم متوسط تا بزرگ، سوند فولی، Sedetion یا بیهوشی، شست و شوی چشم، پانسمان و پماد سوختگی به عنوان تسهیلات به حساب می آیند، اما ویزیت پزشک عمومی و معاینه، آزمایش به منظور غربالگری، گرفتن IV تنها، داروهای خوراکی، واکسن کزاز، تجدید نسخه و اداره زخم ساده ی کوچک، تسهیلات به حساب نمی آیند.

دقت داشته باشیم!

هنگام مراجعه به بیمارستان ها باید دقت داشته باشیم که لزوماً قرار نیست، ما به عنوان اولین اولویت، پذیرش شویم.

شاید بیمارانی با خطرات بسیار جدی تر، اولویت بالاتری داشته باشند و باید خونسردی خود را حفظ کنیم و با جرّ و بحث کردن با پرستاران و کادر درمانی شرایط را برای خود یا بیمارمان سخت تر نکنیم.

مطمئن باشیم که پرستاران متوجه شرایط بیمارمان هستند و اولویت بندی مناسب را انجام خواهند داد.

این نکته را به خاطر داشته باشیم که اگر در مواجهه با محیط های بیمارستانی دچار استرس می شویم، کافی است با آگاهی بخشی به مغز بیرونی یا نئوکورتکس مغز خود، مغز خزنده خود را آرام کنیم. این مقاله را مطالعه کنید تا کاملا متوجه منظورمان شوید.پربیننده ترین تولیدات تلویزیون

سینمایی چشمهای آبی زهرا
سینمایی چشمهای آبی زهرا
یکی از مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی که فرزندی با ناهنجاری‌های ظاهری و ژنتیکی بسیار دارد؛ برای جابه‌جایی اعضای بدن فرزندش تلاش می‌کند. او گروهی را مأمور کرده تا به بهانه شیوع نوعی بیماری چشمی و معاینه کودکانِ اردوگاه‌های فلسطینیان، فرد مناسبی را...
سینمایی زن خوب، مرد خوب
سینمایی زن خوب، مرد خوب
داستان این تله‌فیلم در خصوص دو باجناق است که برای یک روز تعطیل به خارج از شهر رفته و طی این روز یک حادثه عجیب باعث به سرقت رفتن نهار می شود و آنها مجبور می‌شوند از غذای دیگری استفاده کنند که این غذا باعث تغییرات عجیب غریب در رفتار همسران آنها می‌شود...
مستند مسابقه ی فرمانده
مستند مسابقه ی فرمانده
زمان پخش 21:18 مدت پخش 42:31
سریال مریم مقدس
سریال مریم مقدس
مریم مقدس نام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی است. این فیلم محصول سال ۱۳۷۹ می‌باشد.