جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

بارانداز صادراتی مرز شلمچه و هزار و یک راه نرفته - نمایش محتوای خبر

 

 

بارانداز صادراتی مرز شلمچه و هزار و یک راه نرفته

مرکز آبادان/واحد مرکز ی خبر/اقتصادی

به گزارش ایرنا بارانداز تجاری شلمچه واقع در نقطه صفر مرزی ایران و عراق از مراکز مهم صادرات کالای منطقه آزاد اروند و ایران به عراق است.
بر اساس آمارها، به طور متوسط روزانه 600 کامیون حامل بار صادراتی از مرز شلمچه به مقصد عراق تردد کرده و به طور متوسط هزار و 500 نیروی کار از موضوع صادرات در این منطقه به کارمشغول می باشند.
بیشتر محصولات صادراتی به عراق از مرز شلمچه، تره بار، مصالح ساختمانی، سیمان، میوه و ماهی عنوان شده است.
اما رانندگانی که از مناطق مختلف کشور برای صادرات کالا به این بارانداز مراجعه می کنند، از نبود زیرساخت های لازم برای استراحت رانندگان و معطلی زیاد خود در مرز گلایه دارند.
جمعی از بازرگانان، ترخیص کاران کالا، رانندگان ایرانی و عراقی در گفت و گو با ایرنا، تدبیر مسئولان برای رفع مشکل ازدحام طولانی کامیون در بارانداز تجاری شلمچه را خواستار شده و گفتند:توقف طولانی مدت خودرو بین سه روز تا یک هفته در باراندازی که امکانات اقامت و استراحت و زیرساخت هایی نظیر خوابگاه، نمازخانه، سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی ندارد، غیر قابل تحمل است.
یکی از رانندگان ایرانی با انتقاد از برخی ناهماهنگی ها در این بارانداز، نبود نظارت بر تردد افراد و کارگران را عامل بروز برخی مشکلات خواند و گفت:در برخی موارد، وسایل داخل خودرو و کالاهای صادراتی از سوی برخی سارقان به سرقت می رود.
رضا شمس از رانندگان حامل بار از کرمانشاه به این پایانه، نبود امکانات رفاهی در مرز شلمچه را از مشکلات دانست و گفت:بار هندوانه از شهرستان به این منطقه آورده ام و به مرز شلمچه وارد شدم ولی مکانی برای استراحت، اقامه نماز و حتی تهیه خوراک مورد نیاز وجود ندارد.
وی نبود مسیر مخصوص خودروهای حمل مواد اولیه سیمان را از مشکلات عمده در بارانداز عنوان کرد و گفت:مسیر تردد خوروهای حامل کالای صادراتی خشک نظیر کلینکر با خودروهای حامل تره بار یکسان است و این مشکل، بر میزان معطلی خودروها افزوده است.

*** توقف طولانی مدت خودروها، معطلی رانندگان را افزایش داده است
یک ترخیص کار کالا در مرز شلمچه که خواست نامش در گزارش برده نشود نیز در گفت و گو با ایرنا گفت:طی هفته های گذشته بارانداز تجاری شلمچه به مانند میدان جنگ تبدیل شده و توقف طولانی مدت خودروهای عراقی و ایرانی در این بارانداز مشکل ساز شده است.
وی نبود هماهنگی بین مسئولان ایرانی و عراقی را از دلایل توقف طولانی خودروهای حامل بار دانست و گفت:تردد خودروهای حامل مواد اولیه سیمان باعث شده که محوطه بارانداز به کلینکر آلوده شود.
وی گفت: اگر مسیر خودروهای سیمان را از خودروهای میوه و تره بار جدا کنند مشکلات تردد و توقف کامیون های حامل بار کمتر می شود.
یکی از بازرگانان عراقی نیز با بیان مشکلات این پایانه در صادرات کالا، کمبود نیرو در گمرک ایران و عراق را عامل توقف طولانی خودروهای حامل بار دانست و گفت:وجود یک نیرو در گمرک ایران و یک نیرو در گمرک مرزی عراق جوابگوی این همه کامیون حامل کالا نیست و خارج و وارد شدن خوروها به کندی صورت می پذیرد.
سمیر اسماعیل جبار با بیان اینکه اگر قرار است هر کامیون میوه و تره بار به مدت سه تا هفت روز در بارانداز توقف داشته باشد به تاجران عراقی خسارت وارد می شود، گفت:با توجه به اینکه میوه و تره بار از ایران خریداری شده و پول آن نیز از قبل پرداخت شده و اگر میوه و تره بار در بارانداز توقف زیادی داشته باشد، ضرر و زیان را تاجر عراقی متحمل می شود.
وی گفت:یک هفته است که محصول گوجه فرنگی از ایران خریداری کرده ام و حدود یک هفته است که این کالا در بارانداز متوقف شده است.
وی در ادامه گفت:در صورتی که مسئولان ایرانی با مسئولان عراقی هماهنگ شوند و نیروهای بیشتری برای خارج کردن کالا درب خروجی به کار گیرند، تردد کامیون ها از مرز روان تر می شود.
یکی از دیگر بازرگانان عراقی در بارانداز مرز شلمچه، توقف طولانی کامیون ها را از مشکلات عمده دانست و گفت:خروج خودروها از بارانداز به سمت مرز عراق به کندی صورت می گیرد و رانندگان مکانی برای استراحت ندارند.
رائد محمد حاتم افزود:بارانداز در سمت عراق مساحت کمی دارد و کامیون ها در آن مکان جایی برای توقف ندارند، به همین دلیل ازدحام در این سمت مرز اتفاق می افتد.
وی گفت: اگر دو درب خروجی برای کامیون های حمل میوه و تره بار و کامیون های حمل کلینکر جدا شود، تردد خودروها آسانتر می شود.
وی نبود آب آشامیدنی مناسب، رستوران، نمازخانه و مکانی برای استراحت رانندگان را یادآور شد و گفت: در خارج از وقت اداری آب سرویس های بهداشتی قطع می شود و رانندگان در این بارانداز سرگردان می شوند.
*** تراز تجاری صادرات شلمچه مثبت است
فرماندار ویژه خرمشهر نیز با بیان اینکه تراز تجاری صادرات کالا از مرز شلمچه طی سال جاری بر واردات پیشی گرفته است،گفت:روزانه بیش از 2.5 میلیون دلار کالا از مرز شلمچه به خارج از کشور صادر می شود که نسبت به سال های گذشته رشد چشمگیری داشته است.

*** مشکلات بازرگانان و رانندگان در بارنداز شلمچه با اجرای طرح جامع حل می شود
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز به ایرنا گفت:شلمچه به عنوان درگاه اصلی صادرات ملی و منطقه ای به کشور عراق برای نظام اهمیت ویژه دارد و لازم است برای تامین زیرساخت ها اقدام کرد، هرچند طی مدت اخیر ترمینال های مناسب ساخته شده ولی زیرساخت های دیگری نیاز دارد.
اسماعیل زمانی اظهار داشت:دروازه جدیدی باید در مرز شلمچه بین ایران و طرف عراقی ساخته شود و توافقی برای ایجاد این دورازه نیز با عراقی ها صورت گرفته تا 500 متر پایین تر از دروازه فعلی ساخته شود.
وی افزود:طراحی این دروازه از سوی سازمان فراخوان شد و برنده آن نیز مشخص شد و اکنون در مرحله تامین اعتبار است و قراردادی برای پاکسازی آن منطقه از مین با شرکت های سپاه منعقد شده است.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد: با ساخت این دروازه بسیاری از مشکلات کنونی برطرف می شود و زیرساخت های مناسبی نیز برای آن تدارک دیده می شود.
زمانی گفت:دروازه فعلی به صورت موقت برای عبور و مرور مسافران و کامیون ها در نظر گرفته شده بود و با احداث دروازه جدید که پس از اربعین کلنگ زنی می شود دروازه باری و راه خروج مسافران جدا می شود.
وی افزود:مسیرهای عبور در دروازه جدید مشخص شده است و مسیر چهارخطه ای بین ایران و عراق در این مسیر ساخته می شود که قسمت ایجاد زیرساخت ها در قسمت خاک عراق را نیز سازمان منطقه آزاد اروند بر عهده گرفته است زیرا عراقی ها حاضر به سرمایه گذاری در این کار نبودند.
زمانی اظهار داشت: برای ساخت این دروازه با ایجاد زیرساخت ها و احداث بزرگراه، حدود 50 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: با ایجاد دروازه جدید استراحتگاهی برای رانندگان در نظر گرفته شده است، البته ما زمینی برای ساخت هتل سه ستاره به سرمایه گذاری از کشور کویت با مشارکت سازمان حج و زیارت واگذار کردیم ولی هنوز وارد مرحله کار نشده است.
به گزارش ایرنا 90 درصد صادرات کالای محدوده منطقه آزاد اروند از بندر خرمشهر و مرز بین المللی شلمچه انجام می شود، و اگرچه نواقصی نیز در این مسیر وجود دارد با برنامه ریزی ها این نواقص نیز برطرف خواهد شد.
با توجه به تاکید دولت و اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و رونق صادرات غیرنفتی، برای نخستین بار در حوزه صادرات و واردات در منطقه آزاد اروند، تراز صادرات بر واردات مثبت شده و منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی محقق شده است. 
مرز شلمچه از مبادی اصلی تردد زائران اربعین حسینی در 15 کیلومتری میدان مقاومت شهر خرمشهر قرار دارد.
مرزهای مهران در ایلام و چذابه در استان خوزستان نیز دو مبداء تردد زائران می باشند.پربیننده ترین اخبار

تصادف در جاده دزفول ،شوشتر مرگ راننده پراید را رقم زد
مرکز آبادان / واحد مرکزی خبر / حوادث
تصادف در جاده دزفول ،شوشتر مرگ راننده پراید را رقم زد
برخورد سه دستگاه خودرو در جاده دزفول ، شوشتر به مرگ راننده پراید منجر شد.
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر معرفی شد
مرکز آبادان / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر معرفی شد
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر روز دوشنبه در آیینی با حضور فرمانده مرزبانی خوزستان و جمعی از مسئولان محلی معرفی شد.
درمان ريزش مو با موم عسل
واحد مرکزی خبر/مرکز آبادان/علمی
درمان ريزش مو با موم عسل
محققان مي گويند موم مانند استخراج شده از كندوي زنبور عسل موجب رشد دوباره مو مي‌شود.

آرشیو اخبار

سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس ۱۳۹۹
پخش سخنان رهبر معظم انقلاب از طریق فضای مجازی مرکز آبادان
سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز جهانی قدس ۱۳۹۹
⏰ جمعه، ۲ خرداد ماه، ساعت ۱۲ ظهر ⬅️ به صورت پخش زنده از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی داخلی و بین المللی
آئین شب های قدر
مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان خبر داد
آئین شب های قدر
آئین شب های قدر و مراسم شب ضربت خوردن مولای متقیان امام علی (ع) امشب از صداوسیمای مرکز آبادان به صورت مستقیم پخش می شود .
گزارش تصویری
گزارش تصویری
مرز شلمچه باز و تردد روان است
مهرزاد ارشدی عکاس دفاع مقدس و فعال فرهنگی .
لحضات ناب جنگ
مهرزاد ارشدی عکاس دفاع مقدس و فعال فرهنگی .
او با مادران و پدران شهداء انس و الفتی خاص دارد و پای حرفهایش که بنشینی با بیانی صمیمی و گرم از لحظات ناب جنگ و شهداء بخوبی صحبت می کند . کمتر مراسمی مربوط به دفاع مقدس و گرامیداشت شهدا و خانواده های شهداست که ارشدی حضور نداشته باشد ؛ خود را مدیون...