رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

آیت الله دکترمحسن حیدری آل کثیر - نمایش محتوای خبر

 

 

آیت الله دکترمحسن حیدری آل کثیر

Loading the player...

 ایشان در تاریخ چهارم مهرماه سال1336 هجری شمسی ، مصادف با ربیع الاول 1377 هجری قمری ، در یکی از روستاهای تابعه شوش علیه السلام از استان خوزستان موسوم به آبادی خلف، که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به نام ((حر ریاحی)) تغییریافت، دیده به جهان گشود.

    والد ایشان مرحوم عبید فرزند علی(علیوی) بود که در سن103 سالگی در سال 1365 درگذشت. تیره خانوادگی ایشان به نام ((بیت کریم)) ازعشیره ((بیت صخر)) وابسته به طایف بزرگ ((بنی طرف)) معروف است.

    محیط و محل رشد آیت الله دکترحیدری در دوران کودکی، درهمان روستای محل تولدشان بود. وضعیت معیشتی خانواده ایشان در حد متوسط روستایی بود. از راه زراعت و بعد از آن زمان که دوران پیری و سال خوردگی مرحوم پدرشان رسید، عمدتا از طریق دست رنج کارگری اخوی بزرگ، مرحوم حاج حسن که در شرکت نیشکرهفت تپه شاغل بود، تامین می گردید.

    ازنظر دینی، خانواده آیت الله حیدری از خانواده های معروف به تدین و وابسته به روحانیت بود. پدرایشان که سوادنداشت، ولی از استعداد و حافظه قوی برخوردار بود. براثر مجالست باروحانیون محل، بسیاری از سوره ها، دعاهای مفصل، تاریخ زندگانی پیامبران و ائمه علیهم السلام به ویژه مقتل سیدالشهداء علیه السلام وخیلی ازمسائل مبتلا به شرعی را در حافظه خود داشت.علاوه بر این ها اهل تهجد بود و بر شرکت درنمازجماعت مسجد در اوقات سه گانه، مواظبت می نمود. جد مادری آیت الله حیدری هم روحانی و اهل منبر و معروف به زهد وتقوی بود.

     

    شخصیت علمی وفرهنگی

    تحصیل وتدریس

    ایشان به عللی از ده سالگی به دبستان رفتند ((دوره ابتدائی)) را در همان روستای محل تولد و مقطع راهنمائی را در هفت تپه و دبیرستان را در اهواز گذرانده اند. درتمام دوازده سال تحصیل ، شاگرد اول بود. پس ازپیروزی انقلاب اسلامی در کنکور سراسری شرکت نمودند و باکسب رتبه اول دراستان خوزستان، در دانشکده الهیات دانشگاه تهران درسال 1358 مشغول به تحصیل شدند. بعضی از ترم ها را نیز در زمان جنگ تحمیلی در دانشگاه شهید چمران اهواز گذرانده اند. درسال 1368 با کسب رتبه دوم کشوری، مقطع کارشناسی ارشد را در رشته الهیات و معارف اسلامی باگرایش علوم قرآنی و حدیث در دانشگاه تهران آغاز و درسال 1371 به پایان رسانده اند و مقطع دکتری را در رشته تخصصی تفسیر حوزه گذراندند.

ازنظر علوم حوزوی، ایشان درسال1350 طلبه شدند. تحصیلات مقدماتی و قدری از سطح را در حوزه علمیه اهواز، ابتدا در مدرسه علمیه آیت الله کرمی و مدنی در دارالعلم آیت الله بهبهانی و نیز مدرسه مرحوم آیت الله مرعشی گذراندند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال1358، جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفتند. درآن جا سطوح عالی و خارج فقه و اصول را تا سال1372 گذراندند. بعد از برگشت به اهواز چند سال در درس خارج فقه علمیه اهواز شرکت نمودم.

اساتید مبرز ایشان در مرحله مقدمات و سطح در اهواز عبارت بودند از:

حضرات آیات، آقایان مرحوم شیخ محمد کرمی، مرحوم سیدمحمد حسن مرعشی، مرحوم سید اسماعیل مرعشی

اساتید مبرزآیت الله دکتر حیدری در حوزه علمیه قم عبارت بودند از:

حضرات آیات، آقایان شیخ حسین راستی کاشانی، مرحوم شیخ محمدحسن قدیری، سیدحسن طاهری خرم آبادی، شیخ صلواتی، مرحوم شیخ محمدتقی ستوده، مرحوم شیخ احمد پایانی، مرحوم شیخ محمدعلی مدرس افغانی و مرحوم وجدانی فخر.

مدرسین خارج فقه واصول قم، حضرات آیات عظام: آقایان سبحانی، مرحوم فاضل لنکرانی، وحید خراسانی، مرحوم میرزا جواد تبریزی، مکارم شیرازی، سید محمود شاهرودی و در اهواز آقای موسوی جزایری بودند.

درزمینه تفسیر، کلام،حکمت و اخلاق عبارت بودند از:

حضرات آیات، آقایان: شیخ عبدالله جوادی آملی، مکارم شیرازی، مرحوم شیخ محمدهادی معرفت، شیخ محمدتقی مصباح یزدی، شیخ حسین مظاهری، مرحوم شیخ علی مشکینی، شیخ ابوالقاسم خزعلی، مرحوم طاهرشمس، سیدعلی محقق داماد، مرحوم شیخ علی احمدی میانجی، شیخ حسین زنده دار و نکونام استفاضه نموده اند.

اساتید گرانقدر، حضرات آیات، آقایان: سبحانی، معرفت و موسوی جزایری کتباً اجتهاد و قدرت ایشان رابر استنباط احکام شرعی، تأیید فرموده اند.

از دوستان و معاشران همدرس در مقدمات و سطوح، آ­­قایان: حجج اسلام مرحوم سیدمحمد موسوی، سید یونس هاشمی، شیخ سعید سواری، حجت یارعلی و عبدالمطلب فر بودند.

از دوستان همدرس در خارج فقه و اصول و تفسیر نیز می توان از حجج اسلام شیخ علی اصغر تجری، محمد فاکر میبدی، محمد احسانی فر، احمدقدسی و شهید بزرگوار محمد شهرابی نام برد.

از عوامل موثر بر شکل گیری علمی و اخلاقی استاد بزرگوار در دوران قبل از طلبگی، مسجد و روحانی روستا و کتاب خانه آن جا به نام قائم آل محمد و در اهواز مدرسین حوزه علمیه اهواز و دانشمندانی که از قم در مجالس

عمومی، مثل حسینیه اعظم، عباسیه و مکتب قرآن سخنرانی می کردند، مثل حضرات آیات: شهید ایت الله مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، محمد آل اسحاق، رضا گلسرخی، آیت الله خزعلی، محسن قرائتی، مهدی پیشوائی، سید جواد هشترودی و غیره بودند.

درقم، جو عمومی حوزه علمیه قم به ویژه جلسات درسی و معنوی حضرات آیات آقایان راستی، مظاهری، مشکینی و مخصوصاً در بحث خارج آیت الله سبحانی که ارتباطات خاص علمی و تحقیقاتی با آن دانشمند فرزانه داشته و دارم، در این جهت فوق العاده موثر بود.

ازعوامل موثر بر شکل گیری شخصیت سیاسی و اجتماعی ایشان، درمرحله اول نهضت تاریخی امام خمینی(ره)، می توان پیام های روح بخش و نوارهای سخنرانی آن امام دوران ساز و شخصیت های برجسته انقلابی، مثل آیت الله موسوی جزایری در اهواز و ازبین دوستان، مرحوم سید محمد موسوی که شخص انقلابی و از مؤسسین تشکیلات مسلحانه اسلامی (گروه موحدین) بود. شرکت در مجالس عمومی مذهبی در اهواز که قبل از این ذکر شد، علاوه بر تاثیر علمی واجتماعی، تاثیر بسزایی از نظر شکل گیری شخصیت سیاسی و اجتماعی بر ایشان داشت. درنهایت، دوران دفاع مقدس و حضور در سنگرهای رزمندگان و نیز سفرهای متعدد به بیت الله الحرام جهت انجام حج تمتع و عمره، زیارت عتبات، ارتباط باحزب الله لبنان و دوران خدمت درسنگر امامت جمعه موقت اهواز، تاثیرات شگرف و همه جانبه ای در این جهت داشته است.

تدریس

ایشان عمدتا در حوزه های علمیه قم و اهواز می باشد. دربعضی مقاطع زمانی نیز دربرخی دانشگاه ها تدریس نموده ام که اهم آنها عبارتند از:

کتب ادبیات:مانند قطرالندی درنحو، درحوزه علمیه اهواز (مدرسه علامه شیخ محمد کرمی) در سال 55 و 56 و کتاب جواهرالبلاغه درسال 1368 در حوزه علمیه قم (مجمع الفکرالاسلامی)، کتاب جامع المقدمات (عوامل ملامحسن،الکبری فی المنطق...) در حوزه علمیه اهواز، مدرسه الامام خمینی(ره)درسال1362.

کتب فقهی و اصولی سطح: مانند شرح لمعه درحوزه علمیه اهواز(دارالعلم آیت الله بهبهانی)درسال1373 تا 1375 و اصول فقه مظفر درحوزه علمیه قم درسال1368، تحریرالوسیله امام خمینی(ره) درسال های 68و69 درقم (مجمع الفکرالاسلامی) و همچنین در دانشکده اصول دین دزفول در سال 1376. زبدة الاحکام امام خمینی(ره) در سال 1360 دربخش عربی سپاه اهواز و کتاب تحریرالروضه در دانشگاه آزاد اسلامی اهواز _ رشته حقوق (متون فقهی) در سال های 1380 و 1381

کتب سطح عالی: مانند مکاسب شیخ انصاری در دارالعلم آیت الله بهبهانی اهواز از سال 1373 تا 1380 ونیز درسال 1386 و رسائل در مدرسة الامام الخمینی(ره) اهواز در سال های 1374 تا 1379 و کفایة الاصول در دارالعلم آیت الله بهبهانی اهواز در سال های 1377 تا 1385 و دوره دوم کفایه در سال 1387 و خیارات مکاسب در مدرسة الامام در سال 1378

خارج فقه: مشاوره خارج فقه در مدرسة الامام اهواز از سال1376 تا 1383، خارج فقه مقارن در دارالعلم آیت الله بهبهانی از سال1384 تا 1386 و همچنین تدریس قواعد فقهی در دوره کارآموزی قضات دادگستری خوزستان درسال 1383

تفسیرقرآن و علوم قرآنی: در دارالعلم آیت الله بهبهانی و همچنین در حوزه خواهران مکتب الزهراء اهواز از سال 1376 تا 1380، تفسیرقرآن در جلسات قرآن معلمان، تفسیرموضوعی برای عموم در برخی مساجد و حسینیه های اهواز و نیز در لشگر7 ولی عصر(عج)، تدریس علوم قرآنی در دوره تربیت مبلغ مدرسه الامام الخمینی(ره)، تدریس

 

صیانة القرآن عن التحریف درسطح 3 مدرسه علمیه الزهراء (س) در سال 1386 و 1387 و تدریس فقه اللغه در مرکز تخصصی تفسیرعلوم قرآنی حوزه علمیه قم از سال 1374 تا 1378

تفسیر نهج البلاغه: در دارالعلم آیت الله بهبهانی، مدرسه علمیه سفیران هدایت اهواز، مکتب الزهراء و برخی مساجد و حسینیه های شهر اهواز از سال 1374تاکنون.

کلام:پاسخ به شبهات عقیدتی در دارالعلم آیت الله بهبهانی از سال 1376 تا 1385، طرح عقاید خاص شیعه در مکتب الزهراء _ سطح3بحث شیعه شناسی در دوره های آموزش ضمن خدمت آموزش و پرورش خوزستان از سال 1384 تا 1387 . طرح مباحث مربوط به شیعه شناسی در دوره های طرح ولایت دانشجویان خوزستان . تدریس معرفت شناسی در دوره مبانی اندیشه اسلامی جهت برادران و خواهران در مساجد اهواز در راستای کادرسازی و تربیت مربی برای مساجد و تربیت جوانان در آن محیط های اسلامی.

تاریخ اسلام در دارالعلم آیت الله بهبهانی از سال 1374 تا 1375

اخلاق: در دانشکده سپاه قم و شرح زیارت جامعه در برخی از حسینیه ها و مساجد اهواز ومباحث اخلاقی در دارالعلم آیت الله بهبهانی و مدرسه امام خمینی (ره) و همچنین سفیران هدایت

علم الرجال: در دارالعم آیت الله بهبهانی در سال1379

    فعالیت های علمی

    فعالیت های علمی ایشان در دو زمینه قابل ذکر است:

    الف)تالیفات، تحقیقات و آثارعلمی

          برخی از آثار قلمی ایشان اعم ازکتاب ، رساله و مقاله ، به چاپ رسیده و برخی هنوز به چاپ نرسیده است

     

    آثارمنتشره به زبان عربی

     1.ولایة الفقیه، تاریخها _ مبانیها: چاپ اول و دوم آن در بیروت، انتشارات دارالولاء بوده ، که به عنوان کتاب درسی در برخی جلسات عقیدتی حزب الله لبنان و نیز در دانشگاه کشور مراکش برگزیده شده است.

    2.عیدالغدیرکه تابه حال چهاربار و با تیراژ سی هزار نسخه درقم توسط بنیاد بین المللی به چاپ رسیده است

    3. تحلیلان حول الحرب المفروضه: این کتاب توسط بخش عربی سپاه خوزستان در دوران دفاع مقدس به چاپ رسید.

    4.الشهیدالمطهری فکر و ثوره: این کتاب نیز توسط بخش عربی سپاه خوزستان در دوران دفاع مقدس به چاپ رسید.

    5.صلاة الضحی: خلاصه ای از رساله مفصل که ضمن کتاب البدعه، نوشته آیت العظمی سبحانی به چاپ رسیده است.

    6.العلاقه مابین الرب والتربیه که درمجله علوم عربی قرآنی دانشگاه شهیدچمران اهواز به چاپ رسید.

    7.القصص القرآنیه:این مقاله در مجله بقیة الله (ازمجلات حزب الله) دربیروت به چاپ رسید

    8.اضواء علی فریضة الزکاة که توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) درلبنان باهمت مرحوم عطائی نژاد به چاپ رسید.

    9.ماهو موقف الاسلام تجاه الاعراب العشائریه:این تحقیق چندین نوبت توسط ستاد رسیدگی به امور فرهنگی و اجتماعی عشایر خوزستان در اهواز چاپ شد.

     10.حق المراه فی الانتخاب و الترشیح علی ضوء الشریعه: این مقاله در روزنامه القبس کویتی درسال1378 چاپ شد

فعالیت ها و مبارزات سیاسی و اجتماعی

الف: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی

((فعالیت های مهم اجتماعی و سیاسی ))

اهم فعالیت های اجتماعی و سیاسی ایشان قبل از انقلاب از این قرار بود :

ارتباط با علمای مبارز و حضور فعال در جلسات دینی و سیاسی اهواز

شرکت در تظاهرات مردمی ضد شاه در نقاط مختلف خوزستان و در تهرانو قم

ایراد سخنرانی های افشاگرانه علیه رژیم فاسد پهلوی در اهواز ، شوش ، هفت تپه و روستای حر ریاحی

هدایت تظاهرات مردمی در بعضی از مناطق

توزیع اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی حضرت امام ( ره )

تشکیل اولین انجمن اسلامی در سال 1354 در دبیرستان فرهنگ اهواز با  همکاری برخی از معلمان متدین و دانش آموزان و هدایت فعالیت های دینی و سیاسی در آن دبیرستان

مسافرت به قم و تهران به همراه بعضی از طلاب انقلابی در راستای ارتباط با مبارزین و آوردن نوارها و اعلامیه های ضد رژیم به خوزستان

تشکیل کلاس های تفسیر قرآنبرای جوانان در برخی مناطق و تربیت کادر جوان

حضور فعال در حوادث چهارشنبه سیاه اهواز

ارتباط مبارزاتی با برخی از گروه های انقلابی متدین و در خط امام که مشی مسلحانه در پیش گرفته بودند: مثل گروه موحدین

 

ارتباط با حضرت امام ( ره ) و سایر مبارزان راه اسلام

موقعیت زمانی و مکانی ، امکان ارتباط با حضرت امام را ایجاب نمی کرد، ولی با مبارزان راه اسلام از قبیل : نماینده امام در خوزستان و دیگر مبارزان خوزستانی و نیز با علمای مبارزی که از قم و تهران به اهواز می آمدند از قبیل : مرحوم شهید آیة الله مطهری ، آیة الله خزعلی ، مرحوم حجة الاسلام و المسلمین شیخ رضا گلسرخی و غیره ، فی الجمله ارتباط داشتند.

 

انواع و روش های مبارزاتی مثبت و منفی ، فرهنگی و سیاسی

تهدید و دستگیری از سوی دستگاه امنیتی رژیم شاه

از سوی ساواک دزفول تحت تعقیب بودند. به طوری که ساواک برگزاری مراسم عزاداری عاشورا در منطقه حر ریاحی را مشروط به عدم حضور ایشان قرار داده بود. دریک نوبت توسط پاسگاه ژاندارمری هفت تپه دستگیر شدند ، ولی ولی بر اثر برخورد  ارشادی با رئیس آن پاسگاه ، وی متبنه شد و موجبات آزادی ایشان را فراهم ساخت و تا زمانی که در مسجد جامع هفت تپه به خاطر دستگیری امام جماعت مبارز آن سخنرانی داغ ایراد نمودند ، رئیس ساواک دزفول که در پاسگاه نشسته بود و صدای بلندگو را مستقیماُ می شنید ، دستور اکید بازدداشت ایشان را داد ، ولی رئیس آن پاسگاه به رغم دیدن حاج آقا تغافل نمود.  جهت ایراد سخنرانی به دعوت جوانانانقلابی شوش به آنجا رفتند ، ولی مامورین نظامی از تجمع مردم در مسجد جامع شوش جلوگیری کردند و در موردی پس از ایراد سخنرانی داغ در شهرک سلمان فارسی در اطراف شوش ، تحت تعقیب نیروهای رژیم قرار گرفتند و با متواری شدن از محل سخنرانی ، نجات پیدا کردند.

 

فعالیت های مهم در جریان پیروزی انقلاب اسلامی

   به اهم آن فعالیت ها در بند اول اشاره شد . خوب است که به این مورد در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی اشاره شود: وقتی بازگشت امام خمینی (ره) به وطن در 6 بهمن 1357 مطرح شد ، به اتفاق چهار نفر دیگر از دوستان طلبه انقلابی به قم و تهران رفتیم . چند روزی در کتابخانه مسجد چهل ستون مهمان مرحوم آیة شیخ حسن سعید بودیم . آن روزها در تظاهرات مردمی تهران شرکت می کردیم و در روز 6 بهمن به بهشت زهرا رفتیم ، ولی دولت بختیار از بازگشت امام جلوگیری کرد . در آن روز مرحوم شهید دکتر بهشتی در بهشت زهراء سخنرانی تاریخی و اعتراض آمیزی را ایراد فرمود . در همان روز بنا به پیشنهاد آیة الله مطهری ، روحانیون در دانشگاه تهران تحصن کردند و ما در تظاهرات خونین اطراف دانشگاه شرکت داشتیم . بالاخره به خاطر تمام شدن هزینه سفر مجبور به مراجعه به خوزستان شدیم . لذا برای شرکت در مراسم استقبال حضرت امام در 12 بهمن توفیق نیافتیم . در همان ماه های آخر سال 1357  با برخی از دوستان انقلابی بنای بنای تشکیل گروه مسلحانه گذاشتیم و مقدمات تهیه سلاح فراهم شد که به پیروزی انقلاب منجر شد .

 

خاطرات مهم دوران قیام حماسه ساز ملت مسلمان ایران تا انقلاب اسلامی

 به برخی از خاطرات اشاره شد؛ خوب است چند خاطره دیگر هم اضافه شود .

   الف) بعد از 17 شهریور 1357 ، اولین راهپیمائی گسترده مردمی در اهواز از دارالعلم آیة الله بهبهانی شروع و به حسینیه اعظم منتهی شد . پیشاپیش  صفوف مردم ، علمای مبرز شهر از قبیل مرحوم آیة الله سید محمد جعفر مروج ؛ صاحب کتاب منتهی الدرایه و مرحوم آیة الله سجادی حضور داشتند . در وسط خیابان نادری با مخالفت نیروهای ارتشی مواجه شدیم . مرحوم حاج محمد یحیوی از طرف علما برای مذاکره با فرمانده ارتشی ها و تذکر این که مردم با حضور علما قصد تخریب و آتش کشیدن بانک ها و غیره را ندارند و عازم تجمع در حسینیه اعظم اند ، رفت . در طول این مدت از بنده خواسته شد با بلندگو قرآن بخوانم . بنده هم در آن موقع تنها آیه ای که به خاطرم آمد ، این بود: (( الذین یقاتلون فی سبیل الله و الذین کفروا یقاتلون فی سبیل الطاغوت فقاتلوا اولیاء الشیطان ان کید الشیطان کان ضعیفا )) – سوره نساء آیه 76 - . این آیه را که گویا در آن روز ترسیم کننده تقابل مردم مسلمان انقلابی با نیروهای رژیم بود ، چند بار تلاوت نمودم.

   ب) چند روز پس از آن ، جمعی از جوانان انقلابی برای حمایت از اعتصابیون شرکت نفت ، دست به راهپیمائی زدند . در آن راهپیمائی از روحانیون ، فقط آیة الله موسوی جزایری و چند نفر از طلاب انقلابی حضور داشتند که ایشان هم با آنها همراه بودند . در وسط راه مقابل قبرستان قدیمی که در حال حاضر محل مصلی نماز جمعه کسی که وسط خیابان ماند ، آیة الله جزایری بود و ماهم در کنار ایشان بودیم . چون خطر دستگیری ایشان حتمی بود . لذا ما چند طلبه سریعا از راننده وانت باری که در آن حوالی بود ، خواستیم از حاج آقا را از آن موقعیت انتقال نماید که همین طور هم شد. و ما هم قبل از اینکه نیروهای رژیم برسند ، از دیوار قبرستان به داخل آن پریدیم و برنامه تمام شد .

   ج) به دنبال فرار شاه در 26 دی ماه سال 1357 ، مردم اهواز روز 27 دی ماه در دو جا تجمع داشتند . اول در دانشگاه با سخنرانی آیة الله خزعلی بود ، و دوم در حسینیه اعظم مردم در هر دو جا مورد تهاجم نیروهای عصبانی ارتشی و نیز چماقداران تحت امر سپهبد جعفریان ، استاندار نظامی خوزستان قرار گرفتند . بنده در حسینیه اعظم بودم که نماینده امام در خوز ستان سخنرانی کرد و پس از او حجة الاسلام و المسلمین شیخ مهدی پیشوایی مشغول صحبت بود که خبر آوردند، جمعی از ارتشی ها جهت پیوستن به مردم نزدیک حسینیه شدند . تعدادی جوان از جمله حقیر به استقبال آنها شتافتیم ، در حالی که شعار درود بر برادر ارتشی می دادیم . صف اول انها که غیر مسلح بودند ، کنار رفتند و نیروهای اسلحه به دست ، جمعیت استقبال کننده را به رگبار بستند. ایشان با چشم خودشان دیدند که جوانها همانند برگ خزان بر زمین می افتادند. پس از این کار ،حسینیه اعظم به محاصره نیروهای نظامی در آمد . مردم از راه های خروجی خارج شدند و علما در حسینیه دست به تحسن زدند . حدود یک شبانه روز در انجا ماندند. عصر ان روز که ایشان در مدرسه ایت الله مرعشی واقع در خیابان کاوه ساکن بودند و به اتفاق جوان های محله با چماق داران طرفدار رژیم مبارزه می کردیم دیدیم که دو نفر در چهار راه حافظ کاوه مشغول شعار دادن بودند. که نیرو های رژیم به سمت انها تیر اندازی کرده و انها را نقش بر زمین ساختند . ایشان به جوان هایی که همراهشان بودند گفتند :برویم ان دو نفر تیر خورده را به بیمارستان برسانیم . در وهله اول ،ان دوستان تردید داشتند . وقتی دیدند ایشان به تنهایی به طرف ان دو جوان که یکی از انها به نام شهید خوانساری (ساعت ساز) بود ، حرکت کردندآنها هم به دنبال ایشان می دویدند  وان دو زخمی را به مدرسه علمیه منتقل کردیم. یکی از ان دو ، چشمانش را باز کرد و با تبسم به خانم هایی که در همان اطراف بی تابی می کردند،گفت : مردم گریه نکنید. من خوشبخت شدم پس از ان ، چشمهایش را بست وما انها را به وسیله وانت بار به بیمارستان جندی شاپور منتقل کردیم .

 

ب) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

فعالیت های مهمسیاسی و اجتماعی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

از فعالیت هایی که خداوند توفیق انجام آنها را به حقیر داد ، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ایراد سخنرانی و یا نوشتن مقاله و جزوه به منظور ترویج آرمان های انقلاب اسلامی و تبیین مواضع رهبری بین عامه مردم به ویژه جوانان

        تشویق مردم به شرکت در انتخابات و حضور فعال در رفراندوم جمهوری اسلامی و سایر انتخابات

        تصدی برخی از مسئولیت های اجرایی که دربند آتی ذکر خواهد شد .

        شرکت فعال در دفاع مقدس و بسیج کردن آحاد مردم برای حضور در جبهه ها با سابقه حضور به مدت 43 ماه و 15 روز و نائل شدن به مقام جانبازی در عملیات خیبر

        سفرهای تبلیغی خارج از کشور به منظور ترویج مذهب و آرمان های انقلاب اسلامی از قبیل 18 سفر حج تمتع و 5 سفر عمره و اعزام یابه عنوان مبلغ و یا روحانی کاروان ، ویا رابط بعثه مقام معظم رهبری و نیز سفر به لبنان ، سوریه ، عراق و کویت .

       نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در دوره سوم و چهارم .

       تصدی امامت جمعه موقت در اهواز .

       رسیدگی به مشکلات مختلف روستاها و مناطق حاشیه نشینی شهر با دعوت کردن از مسئولین اجرایی و مطرح کردن مشکلات با حضور آنها از زبان مردم و پیگیری اجرای وعده های مسئولین از طریق دفتر امام جمعه .

       رسیدگی به مشکلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی مردم در دفتر امام جمعه و پیگیری حل انها از طریق قانونی و مجازی .

 

مناصب و مسئولیت های مهم

      مسئول ستاد شوراهای اسلامی روستایی در شهرستان شوش . دراین راستا ، حدود 120 شورای اسلامی روستایی در سال 1359 تشکیل گردید

      حاکم شرع در هیات واگذاری زمین دزفول و شوش در سال 1359

      مسئول بخش عربی سپاه خوزستان از سال 1359 تا 1361

مسئول واحد تبلیغات و انتشارات و عضویت در شورای فرماندهی سپاه پاسداران منطقه 8 ( خوزستان و لرستان ) در سال 1361 و 1362

     مسئول تبلیغات خارج کشور در عملیات خیبر با حکم فرمانده کل سپاه در سال 1362 .

     معاون مدرسة الامام الخمینی ( ره ) در یال 1362 و 1363 .

     نماینده طلاب و فضلای ( خوزستانی ) در اولین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در سال های 1368 و 1370 .

     مسئول تبلیغات انتخابات دومین دوره مجلس خبرگان رهبری در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم .

    امام جمعه موقت اهواز از سال 1371 تا کنون . در سال 1381 نیز رسماَ حکم انتصاب این جانب از شورای سیاست گذاری ائمه جمعه صادر گردید .

     رییس هیات امنای شورای مشارکت های مردمی بهزیستی استان خوزستان .

     عضو شورای اموزش و پرورش استان خوزستان و راه اندازی دوره های اموزش ضمن خدمت برای معلمان با موضوع شیعه شناسی و مقابله با تهاجم فرهنگی

رییس ستاد امربه معروف و نهی ازمنکر شهرستان اهواز .

قائم مقام بنیاد بین المللی غدیر- شاخه خوزستان .

     مدیر دارالعلم ایة الله بهبهانی .

     رییس هیئت امنای دارالتحقیق حوزه علمیه اهواز

     قائم مقام ستاد رسیدگی به امور فرهنگی و اجتماعی عشایر خوزستان .

عضو شورای فرهنگ عمومی خوزستان .

     رییس هیات مدیره بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود = عجل الله تعالی فرجه الشریف – شاخه خوزستان .

     رییس هیات امنای موسسه فرهنگی و اموزشی 22 بهمن اهواز .

     مسئول دفتر نامیندگی بعثه مقام معظم رهبری در منطقه خوزستان .

     رابط بعثه مقام معظم رهبری در سفرهای حج و عمره .

     عضو هیات امنای دانشگاه امیرالمومنین عایه السلام .

     نماینده دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری در سال 1358 از استان خوزستان .پربیننده ترین اخبار

فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر معرفی شد
مرکز آبادان / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر معرفی شد
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر روز دوشنبه در آیینی با حضور فرمانده مرزبانی خوزستان و جمعی از مسئولان محلی معرفی شد.
تصادف در جاده دزفول ،شوشتر مرگ راننده پراید را رقم زد
مرکز آبادان / واحد مرکزی خبر / حوادث
تصادف در جاده دزفول ،شوشتر مرگ راننده پراید را رقم زد
برخورد سه دستگاه خودرو در جاده دزفول ، شوشتر به مرگ راننده پراید منجر شد.
درمان ريزش مو با موم عسل
واحد مرکزی خبر/مرکز آبادان/علمی
درمان ريزش مو با موم عسل
محققان مي گويند موم مانند استخراج شده از كندوي زنبور عسل موجب رشد دوباره مو مي‌شود.

جدیدترین اخبار

گزارش تصویری
گزارش تصویری
مرز شلمچه باز و تردد روان است
رادیو و تلویزیون آبادان در دهه نخست محرم
صدا و سیمای مرکز آبادان پیام رسان محرم 1441 می شود.
رادیو و تلویزیون آبادان در دهه نخست محرم
مدیرکل صدا و سیمای مرکز آبادان با تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: برنامه زنده شبانه سِرّ نی ویژه محرم 1441 در 13 قسمت 60 دقیقه ای، برنامه منابر الحسینی در 13 قسمت 20 دقیقه ای با موضوع سخنرانی عربی علما...
مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان خبر داد
انعکاس گسترده حماسه مردم منطقه از شبکه های سراسری و برون مرزی در روز...
مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان خبر داد
مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان از پوشش و انعکاس گسترده حماسه مردم شهرستانهای آبادان و خرمشهر در روز قدس از شبکه های سراسری و برون مرزی خبر داد.