سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲ مهر ۱۴۰۰

آلودگی صوتی - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

آلودگی صوتی

تهیه کننده : زینب مجدمی 

عامل صدا ، انسان و سایر موجودات زنده را از بین نمی برد بلکه باعث ضعف شنوایی ، ناشنوایی و ناراحتی های عصبی می گردد. معمولا شدت صدا را با واحدی به نام دسی بل نشان می دهند برای سنجش صداها نسبت log آنرا تعین می کنند. تحقیقات نشان می دهد که از دست دادن شنوایی با سن افراد در جوامع صنعتی دیده می شود.صدا های شدید کوتاه مدت در انسان باعث ناشنوایی موقت می شود.

اگر انسان در معرض صداهای بلند ، برای مدت طولانی تری قرار گیرد ناشنوایی دائم پیش می آید. صدایی برابر ۹۰ دسی بل روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. در ممالک پیشرفته قدرت شنوایی زنان بهتر از مردان است. زیرا از نظر مشاغل صداهای کمتری را تحمل می کنند.

آزمایشات نشان می دهند که صدای به شدت ۱۶۰ ۱۵۰ دسی بل برای بعضی حیوانات کشنده و مرگبار است. این حیوانات قبل از مرگ به تشنجات موضعی ، فلج و رعشه دچار می گردند. در انسانها رنگ پریدگی و بالارفتن فشارخون از اثرات آلودگیهای صوتی است. درجه حرارت بدن نیز کاهش می یابد. صدا های مداوم عکس العملهایی را در بدن ایجاد می نماید. از جمله انقباض رگها بیشتر می گردد . درجه حرارت بدن نیز کاهش می یابد. صدا های مداوم عکس العملهایی را در بدن ایجاد می نماید از جمله انقباض رگها بیشتر می گردد و این حالت پس از قطع صدا هنوز ادامه می یابد. بدن انسان در خواب نیز یه محرکهای صوتی پاسخ می دهد بدون اینکه فرد از خواب بیدار شود. (ضربان قلب و حالات ماهیچه ها تغییر می کند).

سال تولید: 97