رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸

ادبیات کودک و نوجوان در سطح کشور ناشناخته است - نمایش محتوای خبر

 

 

ادبیات کودک و نوجوان در سطح کشور ناشناخته است

مرکز آبادان/واحد مرکز ی خبر/اجتماعی

ادبیات کودک و نوجوان در سطح کشور ناشناخته است

عباس عبدی که هم‌زمان با هفته‌ کتاب و کتاب‌خوانی در نشست ادبی با موضوع تأثیر اقلیم بر ادبیات داستانی در کانون شماره یک اهواز در حضور جمعی از مسؤولان و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراکز شهرستان اهواز حضور داشت در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در این شهرستان با بیان اینکه ادبیات کودک و نوجوان در سطح کشور ناشناخته است اظهار کرد: ادبیات کودک و نوجوان با وجود همه تلاش‌ها و فعالیت‌هایی که در حوزه‌ ادبیات کودک و نوجوان از سوی متولیان این امر همچون کانون و وجود نویسندگانی که در این راه از خود مایه می‌گذارند در سطح کشور ناشناخته است.

وی عدم اقبال عمومی از آثار منتشر شده در این حوزه را یکی از نشانه‌های ناشناخته بودن این حوزه از ادبیات در کشور معرفی کرد و افزود: آثار ادبیات کودک و نوجوان فقط در سطح کتابخانه‌ها می‌مانند و باید متولیان این امر راهکاری برای شناخته شدن این حوزه از ادبیات در جامعه پیدا کنند.

شاعر و نویسنده ادبیات نوجوان و بزرگ‌سال کشور برای آشنایی بیشتر جامعه با ادبیات کودک و نوجوان پیشنهاد کرد: یک جایزه‌ای به غیر از این جوایزی که در حال حاضر در حال برگزاری است و بیشتر ظاهری دولتی دارد تدارک دیده شود تا شور و هیجانی را ایجاد کند و بعد بازتاب رسانه‌ای هم داشته باشد تا اهمیت کار نویسنده‌ کودک و نوجوان کوچک شمرده نشود.

عبدی که برای دو گروه سنی نوجوان و بزرگ‌سال کتاب نوشته است در ادامه با بیان اینکه اعتقاد دارد زحماتی که برای نوشتن یک کتاب کودک و نوجوان صرف می‌شود برابر و حتی بیشتر از نوشتن کتاب برای بزرگسالان است تأکید کرد: محدودیت‌هایی که برای نوشتن کتاب‌های کودک و نوجوان وجود دارد به‌مراتب بیشتر از کتاب‌هایی است که برای بزرگسالان است.

وی توضیح داد: در ادبیات بزرگ‌سال در انتخاب موضوع و پردازش آن آزادتر هستیم و بررسی کارها بر اساس قوانین منظمی انجام می‌شود اما این در حالی است که در ادبیات کودک و نوجوان با قشر آینده‌ساز کشور سروکار داریم و بر همین اساس جنبه‌های آموزشی تربیتی کار را باید مدنظر قرار دهیم زیرا می‌خواهیم آینده‌ او را طراحی کنیم و این خیلی مهم است.

نویسنده‌ رمان نوجوان شناگر در بخش دیگری از سخنان خود به‌اتفاق فرهنگی اشاره کرد و گفت: این مهم خود به خود صورت نمی‌گیرد و مانند یک انفجار در یک پتروشیمی نیست که جرقه‌ای به مخزنی بیفتد و باعث انفجار آن شود و تمام دنیا آن را بفهمند بلکه اتفاق فرهنگی ذره‌ذره روی می‌دهد و برای آن مانند پرورش یک درخت که وجود یک باغبان آشنا و دلباخته گیاه، آفتاب، آب، خاک و زمان نیاز است باید زحمت کشید و بذر آن را الان کاشت و بیست سال بعد برداشت کرد.

عبدی افزود: علاقه‌مند کردن فرد به کتاب یک‌شبه به وجود نمی‌آید و باید برای این مهم باید همچون پرورش درخت، وقت، انرژی و هزینه صرف شود تا فرهنگ مطالعه در فرد نهادینه شود.

*هر نویسنده باید فضای آشنای خود را در ادبیات اقلیمی به نگارش درآورد

شاعر و نویسنده ادبیات نوجوان و بزرگ‌سال کشور در ادامه نشست ادبی تأثیر اقلیم بر ادبیات داستانی در اهواز گفت: معتقد هستم که هر نویسنده باید فضای اقلیم آشنای خود را به نگارش درآورد و درباره چیزی یا جایی بنویسد که آن را خوب شناخته و درک کرده باشد.

نویسنده رمان شکارچی کوسه کر با اشاره به داستان این کتاب تأکید کرد: در ادبیات اقلیمی شما باید با اقلیمتان یکسان شوید و آن را دوست داشته باشید از آن دفاع کرده و با آن زندگی کنید و با هر حرفتان و مثالی که می‌زنید به زیبایی‌های محیط اطراف و اقلیمتان اشاره کنید.

عبدی تأکید کرد: در ادبیات اقلیمی باید عمیق به محیط اطراف نگاه کرد و عناصر و نمادهای آن اقلیم را کشف کرد و این عناصر را در متن داستان در صحنه‌ها و دیالوگ‌ها به کار برد.پربیننده ترین اخبار

فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر معرفی شد
مرکز آبادان / واحد مرکزی خبر / اجتماعی
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر معرفی شد
فرمانده جدید هنگ مرزی خرمشهر روز دوشنبه در آیینی با حضور فرمانده مرزبانی خوزستان و جمعی از مسئولان محلی معرفی شد.
تصادف در جاده دزفول ،شوشتر مرگ راننده پراید را رقم زد
مرکز آبادان / واحد مرکزی خبر / حوادث
تصادف در جاده دزفول ،شوشتر مرگ راننده پراید را رقم زد
برخورد سه دستگاه خودرو در جاده دزفول ، شوشتر به مرگ راننده پراید منجر شد.
درمان ريزش مو با موم عسل
واحد مرکزی خبر/مرکز آبادان/علمی
درمان ريزش مو با موم عسل
محققان مي گويند موم مانند استخراج شده از كندوي زنبور عسل موجب رشد دوباره مو مي‌شود.

جدیدترین اخبار

مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان خبر داد
انعکاس گسترده حماسه مردم منطقه از شبکه های سراسری و برون مرزی در روز...
مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان خبر داد
مدیر کل صداوسیمای مرکز آبادان از پوشش و انعکاس گسترده حماسه مردم شهرستانهای آبادان و خرمشهر در روز قدس از شبکه های سراسری و برون مرزی خبر داد.
مهرزاد ارشدی عکاس دفاع مقدس و فعال فرهنگی .
لحضات ناب جنگ
مهرزاد ارشدی عکاس دفاع مقدس و فعال فرهنگی .
او با مادران و پدران شهداء انس و الفتی خاص دارد و پای حرفهایش که بنشینی با بیانی صمیمی و گرم از لحظات ناب جنگ و شهداء بخوبی صحبت می کند . کمتر مراسمی مربوط به دفاع مقدس و گرامیداشت شهدا و خانواده های شهداست که ارشدی حضور نداشته باشد ؛ خود را مدیون...
پیام تسلیت مدیرکل صداوسیمای مرکز آبادان در پی درگذشت هنرمند و پیشکسوت تئاتر آبادان
استاد علی غلامی
پیام تسلیت مدیرکل صداوسیمای مرکز آبادان در پی درگذشت هنرمند و پیشکسوت تئاتر آبادان
«علی غلامی» از پیشکسوتان هنر نمایش آبادان و در عرصه ملی بر اثر سکته قلبی در گذشت.